Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05 grudnia 2007r. (data wpływu 07 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07
grudnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Prawo to może być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym, a więc pomiędzy członkiem spółdzielni a osobami trzecimi. Obecnie Spółka zamierza sprzedać ww. prawo. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego zostało nabyte w 1998r. w drodze przydziału za wkład budowlany wniesiony do spółdzielni mieszkaniowej. Lokal do chwili obecnej jest użytkowany i nie był ulepszany
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Zdaniem wnioskodawcy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego spełnia kryteria lokalu użytkowego, gdyż
- w momencie nabycia nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony (przed 1 maja 2004r. czynność ta nie podlegała ustawie o VAT),
- jest użytkowany dłużej niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych,
- nie był ulepszany ani remontowany.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego
uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów, o której mowa w cytowanym powyżej przepisie rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.W myśl tego przepisu, spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane (dla celów podatkowych) z prawem do rozporządzania tym lokalem jak właściciel. Dlatego też przeniesienie w/w praw do lokalu w drodze sprzedaży należy traktować również jako dostawę towarów.
Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.Przepis art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług mówi, że przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w kórym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od tych wydatków,
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.Jak wynika ze złożonego wniosku Spółka lokal nabyła bez podatku VAT i użytkowała go powyżej 5 lat. Lokal nie był remontowany ani ulepszany. W związku z tym jest to towar używany, o którym mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i do lokalu tego nie odnosi się
przepis art. 43 ust. 6 ustawy.
W oparciu o powyższe sprzedaż w/w spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest zwolniona od podatku VAT - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.