Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IP-PP2-443-628/07-2/AZ

www.shutterstock.com
Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2008, sygn. IP-PP2-443-628/07-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2007 r. (data wpływu 29 października 2007 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dotyczącego usług świadczonych poza terytorium kraju - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dotyczącego usług świadczonych poza terytorium kraju.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności, świadczy usługi w zakresie instalacji sanitarnych i centralnego ogrzewania.

Działalność gospodarcza jest wykonywana w Polsce oraz w Niemczech w formie zarejestrowanego niesamodzielnego oddziału firmy polskiej. Oddział ten podlega więc niemieckim regulacjom podatkowym.

Usługi w obydwu państwach są świadczone przy wykorzystaniu zatrudnionego personelu, na podstawie umowy o pracę, zawieranej w Polsce według polskiego Kodeksu Pracy.

Pracownicy oddelegowani do pracy w Niemczech mają wypłacone wynagrodzenie w Niemczech w Euro, zgodnie z niemieckim układem taryfowym.

W Polsce prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowa księga przychodów i rozchodów.

W kraju odliczany jest również podatek naliczony VAT, wynikający z oryginalnych faktur VAT wystawianych przez polskie podmioty gospodarcze i w Polsce przechowywanych.

Wnioskodawca ponosząc koszty ogólne na potrzeby oddziału w Niemczech tj. zakup benzyny, opłaty za rachunki bankowe, wynagrodzenia pracowników pracujących w Polsce i ich ubezpieczenia ZUS, zakupy na potrzeby firmy dokonane w Polsce, opłaty za usługi księgowe, pozostałe koszty działalności związane z funkcjonowaniem firmy w Polsce obciąża działalność prowadzoną w Niemczech na podstawie wystawianej Noty obciążeniowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, przyjęty sposób uwzględniania w rozliczaniu całości wydatków w dokumentacji ewidencyjnej zakupów prowadzonej dla celów VAT w RP jest zgodny z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:


  2. <...>z tytułu nabycia towarów i usług,

    <...>potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniemone z powstaniem obowiązku podatkowego,

    <...>od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

  3. w przypadku importu suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;


  4. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;


  5. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą:

  • dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.


Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów zrealizowanych w kraju, które zostały wykorzystane do wykonania danej usługi za granicą, z zastrzeżeniem spełnienia niżej wymienionych warunków:

  • podatnikowi przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku w Polsce, gdyby usługa ta była wykonywana w Polsce,


  • podatnik dysponuje dokumentami, z których wynika związek odliczonego podatku z usługami świadczonymi poza terytorium Polski.


Kwestia opodatkowania usługi podatkiem dochodowym od osób fizycznych stanowi przedmiot odrębnego postanowienia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie