Czy w związku z zamiarem sprzedaży ww. nieruchomości z chwilą dokonania tej czynności, Wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek od towarów i usług ... - Interpretacja - ILPP2/443-426/11-5/SJ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2011, sygn. ILPP2/443-426/11-5/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy w związku z zamiarem sprzedaży ww. nieruchomości z chwilą dokonania tej czynności, Wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek od towarów i usług (podatek VAT)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2011 r. (data wpływu 28 lutego 2011 r.) uzupełnionym pismami z dnia 19 maja 2011 r. (data wpływu 20 maja 2011 r.) oraz z dnia 27 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towaru i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismami z dnia 19 maja 2011 r. oraz z dnia 27 maja 2011 r., w którym doprecyzowano opis sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą . (wpis do ewidencji działalności gospodarczej Urzędu ). Rodzaj prowadzonej działalności wg PKD) 2007 to: 8130Z DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA ZWIĄZANA Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENÓW ZIELENI.

Zainteresowany w dniu 29 września 2010 r. zawarł umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości gruntowej usytuowanej w G. o powierzchni około 5.200 m2, która powstanie w wyniku podziału geodezyjnego dwóch działek gruntu: zabudowanej działki gruntu o powierzchni 17.766 m2 oznaczonej numerem ewidencyjnym 1079/9 oraz działki gruntu o powierzchni 1.133 m2 oznaczonej numerem ewidencyjnym 1078/4.

Wnioskodawca planuje sprzedać:

  • z działki nr 1079/9 o powierzchni 17.766 m2, która jest jego własnością, około 4.850 m2;
  • z działki nr 1078/4 o powierzchni 1.133 m2, która na dzień złożenia wniosku jest własnością Urzędu Miasta, około 350 m2.

Reszta nabytej działki od Urzędu Miasta zostaje na poprawę zagospodarowania działki nr 1079/9.

Pierwsza z ww. działek stanowi własność Zainteresowanego i nabył ją w całości na mocy umowy nieodpłatnego przeniesienia współwłasności dnia 16 lipca 2009 r. (akt notarialny nr Repetytorium A) poza prowadzoną działalnością gospodarczą. Natomiast druga z powyższych działek stanowi własność Miasta G. Wnioskodawca zamierza nabyć prawo własności tej nieruchomości jako osoba fizyczna poza zakresem działalności gospodarczej w trybie bezprzetargowym w celu poprawy warunków zagospodarowania działki nr 1079/9.

Ww. grunty zostały ujęte w planie zagospodarowania przestrzennego miasta G. jako tereny 5U (tereny zabudowy usługowej). Przedmiotowa nieruchomość jest wykorzystywana przez Zainteresowanego w prowadzonej działalności gospodarczej jako siedziba jego firmy. Z tytułu posiadanych gruntów Wnioskodawca płaci podatek jako osoba prywatna.

Jak wskazał Zainteresowany, nie nabył działki nr 1079/9 w celu jej dalszej odsprzedaży. Również zamiar nabycia działki nr 1078/4 nie jest nakierowany na odsprzedanie tej nieruchomości w celu zarobkowym, lecz wyłącznie w celu poprawy działki nr 1079/9. Przedmiotowa nieruchomość nie jest przez Zainteresowanego traktowana jako inwestycja lub lokata. Wnioskodawca jest obecnie zarejestrowany jako podatnik podatku VAT, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ponadto, jak poinformował Zainteresowany:

  1. Działkę nr 1079/9 otrzymał wraz ze swoją mamą i bratem w spadku po jego zmarłym ojcu. W 2009 r. brat i jego mama przenieśli nieodpłatnie prawo własności na niego. Stąd też nie było żadnego celu nabycia tej działki.
  2. Na działce, którą zamierza sprzedać, znajdują się stare budynki gospodarcze budowane przez jego ojca dziś praktycznie nie użytkowane. Na tym terenie znajduje się również budynek biurowy wybudowany przez Wnioskodawcę w 2006 r. na potrzeby jego firmy, na co miał zgodę ówczesnych współwłaścicieli budynek biurowy o powierzchni użytkowej 75,20 m2. W stosunku do budowy biura miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nakłady poniesione były przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Działalność gospodarczą pod daną klasyfikacją prowadzi od 1984 r. Zamiarem jego jest sprzedaż części gruntu z możliwością przeniesienia zabudowy w inną część działki.
  3. Na wymienionym gruncie nie prowadzi działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy o VAT.
  4. Nie dokonywał sprzedaży produktów rolniczych.
  5. Nie posiada statusu rolnika. Jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod adresem zamieszkania, a grunt jest w G.
  6. Nie udostępniał ww. działki osobom trzecim odpłatnie i nieodpłatnie.
  7. Działka jest uzbrojona w prąd i wodociąg, posiada dostęp do drogi. Nie ma możliwości na chwilę obecną doprowadzenia gazu.
  8. W stosunku do działki były wydawane indywidualne warunki zabudowy dla nieruchomości.
  9. Nigdy nie dokonywał wcześniej dostaw nieruchomości gruntowych zarówno charakterze rolnym, jak i przeznaczonych pod zabudowę.

Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca traktuje jako korzystanie z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej osoby fizycznej, poza prowadzoną działalnością gospodarczą.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany wskazał, iż:

  • działka 1078/4 nie była przez niego wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, nie była dzierżawiona, nabył ją w kwietniu 2011 r. od Urzędu Miasta w G. Działka została nabyta na polepszenie warunków zagospodarowania i w myśl przepisów i według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w całości leży poza linią zabudowy;
  • działka sprzedawana będzie niezabudowana;
  • stary budynek gospodarczy i budynek biurowy są obiektami uznawanymi na podstawie art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane za budynki stale związane z gruntem;
  • budynki nigdy nie były przedmiotem najmu, dzierżawy itp.;
  • jeśIi chodzi o budynek gospodarczy to nie był ulepszany i nie ponoszone były wydatki na jego ulepszenie. Budynek biurowy wybudowany przez Wnioskodawcę w latach 2005-2007 (tu oddany do użytku) na potrzeby jego firmy. Budynek biurowy o powierzchni użytkowej 75,20 m2. W stosunku do budowy biura miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nakłady poniesione były przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Działalność gospodarczą pod daną klasyfikacją prowadzi od 1984 r. Zamiarem Zainteresowanego jest sprzedaż części gruntu, z możliwością przeniesienia zabudowy w inną część działki;
  • nie ponosił nakładów na ulepszenie ww. budynków, ww. budynki są wykorzystywane przez niego do prowadzenia działalności gospodarczej, budynek biurowy oddany do użytku 11 czerwca 2007 r., budynki gospodarcze wykorzystywane wspólnie z współwłaścicielami do lipca 2009 r., teraz tylko przez niego od czasu zniesienia współwłasności, ww. budynki nigdy nie były przedmiotem najmu, dzierżawy itp.;
  • ww. obiekty służyły i służą jego działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest obecnie zarejestrowany jako podatnik podatku VAT, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest zwolniony od podatku;
  • najprawdopodobniej będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług na moment sprzedaży;
  • nie ma zamiaru na dzień dzisiejszy dokonywać dostaw gruntów (działek).

W piśmie z dnia 27 maja 2011 r. Zainteresowany wskazał, iż:

  • działka zakupiona od Urzędu Miasta w G. ma odrębną księgę wieczystą;
  • dostał kolejną propozycję na zakup działek i w zaistniałej sytuacji najprawdopodobniej zostanie dostawcą dwóch kolejnych działek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zamiarem sprzedaży ww. nieruchomości z chwilą dokonania tej czynności, Wnioskodawca będzie musiał zapłacić podatek od towarów i usług (podatek VAT)...

Zdaniem Wnioskodawcy, ze względów wskazanych poniżej, z chwilą dokonania sprzedaży wskazanej wyżej nieruchomości nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług (podatku VAT).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatna świadczenie usług na terytorium kraju. Według art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowie lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W ocenie Zainteresowanego, nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu na podstawie tej ustawy ale tylko taka, która wykonana jest przez podmiot, który w związku z jej realizacją występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

Pojęcia podatnik i działalność gospodarcza na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami zgodnie z ust. 1 tego artykułu, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast działalność gospodarcza zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykona jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawny w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z powyższego wynika, że definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie o podatku od towarów i usług pozwala na objęcie pojęciem podatnika tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanego w składzie 7 sędziów z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, ONSAiWSA 2008/1/8, wyrażono stanowisko, że przepisy art. 15 ust. 1 i 2 ustawy VAT powinny być rozumiane w ten sposób, że warunkiem koniecznym uznania, że dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług jest ustalenie, że działa on jako producent, handlowiec, usługodawca pozyskujący zasoby naturalne, rolnik lub jako osoba wykonują wolny zawód. Jeżeli zatem osoba fizyczna dokonuje sprzedaży ze swojego majątku prywatnego który nie został nabyty w celu prowadza działalności gospodarczej, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, to czynność taka nie oznacza prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Wyprzedaż majątku prywatnego przez osobę fizyczną, nawet jeżeli przybiera w określonym przedziale czasowym charakter częstotliwy nie powinna być uznana za działalność handlową, czyniącą tenże podmiot podatnikiem podatku od towarów i usług.

Reasumując, nabycie gruntu w celu jego dalszej odsprzedaży należy kwalifikować w momencie tej sprzedaży jako działalność gospodarczą w rozumieniu powołanego przepisu tylko wtedy, gdy działalność w tym zakresie przybiera formę profesjonalną, stałą, a w konsekwencji zorganizowaną. Sprzedaż nawet kilku działek gruntu wskazująca na ograniczony ilościowo zakres realizacji tej sprzedaży, a tym samym jej okazjonalność, nie może być kwalifikowana jako prowadzenie handlowej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 października 2009 r., sygn. akt I FSK 1043/08).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Podatnikami według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z zagospodarowaniem terenów zieleni. W 2009 r. nabył na mocy umowy nieodpłatnego przeniesienia współwłasności działkę nr 1079/09 pierwotnie otrzymał przedmiotowa działkę wraz ze swoją mamą i bratem w spadku po zmarłym ojcu. Działka nr 1079/09 jest wykorzystywana przez Zainteresowanego w prowadzonej działalności gospodarczej znajdują się na niej stare budynki gospodarcze budowane przez ojca Wnioskodawcy oraz budynek biurowy wybudowany przez niego. Ww. grunty zostały ujęte w planie zagospodarowania przestrzennego miasta jako tereny zabudowy usługowej (5U). W kwietniu 2011 r. Zainteresowany nabył od Urzędu Miasta działkę nr 1078/4 w celu poprawy działki nr 1079/9. We wrześniu 2010 r. Wnioskodawca zawarł przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości gruntowej, która powstanie z podziału geodezyjnego dwóch działek gruntu z działki gruntu nr 1079/9 oraz działki gruntu 1078/4, która na dzień zawarcia umowy była jeszcze własnością Urzędu Miasta. W wyniku wydzielenia powstanie działka o powierzchni 5.200 m2, która będzie działką niezabudowaną. Jak wskazał Zainteresowany, otrzymał on kolejną propozycję zakupu działek i na moment sprzedaży będzie najprawdopodobniej zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Tut. Organ stwierdza, iż niewątpliwie sposób nabycia nieruchomości gruntowej nr 1079/9 nie wskazuje na wykorzystanie przedmiotowej działalności do prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem Wnioskodawca otrzymał ją w spadku po ojcu. Jednakże późniejsze jej wykorzystanie wybudowanie na niej budynku biurowego, który stanowi siedzibę firmy Zainteresowanego powoduje, że przedmiotowa nieruchomość była i jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem Wnioskodawca, jako współwłaściciel przedmiotowej nieruchomości wykorzystuje ją w sposób ciągły do celów zarobkowych w prowadzonej działalności gospodarczej, wypełniając tym samym przesłanki wynikające z norm art. 15 ust. 2 ustawy. Wbrew stanowisku Zainteresowanego, nie można mówić, iż mamy do czynienia z dostawą nieruchomości, jako dostawą dokonywaną z jej majątku osobistego, gdyż jak to wynika z wniosku, nie jest ona wykorzystywana w celu zaspokojenia potrzeb osobistych, prywatnych, tylko w celach gospodarczych jako składnik majątku służący do prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem bez wątpienia należy uznać przedmiotowe nieruchomości za nieruchomości wykorzystywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Biorąc pod uwagę wykładnię art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, stwierdzić należy, iż sprzedaż majątku osobistego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, należy zakwalifikować do tej działalności. Wobec powyższego, Wnioskodawca dokonując przedmiotowej sprzedaży zostanie uznany za podatnika podatku od towarów i usług i tym samym przedmiotowa sprzedaż skutkować będzie jako czynność podlegająca opodatkowaniu.

Natomiast nabycie działki nr 1078/4 od Urzędu Miasta, nastąpiło w celu poprawienia działki nr 1079/9. Jednak działania Wnioskodawcy polegające na tym, iż jeszcze nie będąc właścicielem przedmiotowej działki zawarł umowę przedwstępną na sprzedaż jej części niewątpliwie dowodzi zamiaru wykorzystania nabytej nieruchomości w planowanej działalności gospodarczej handlowej.

W świetle powyższego, planowana sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż jak już wcześniej wskazano opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów, a grunt niewątpliwie jest towarem.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że sprzedaż działek będzie nosiła znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a dokonujący jej dostawy będzie wykonywał czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Należy ponadto zauważyć, iż jak wskazał Wnioskodawca, posiada on już status podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, wskazaną w art. 15 ust. 2 ustawy.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż skoro Zainteresowany jest już podatnikiem podatku od towarów i usług, to wszystkie inne wykonywane przez niego czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania tym podatkiem, będą podlegały opodatkowaniu. Brak jest bowiem podstaw prawnych do uznania, iż opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje w sposób wybiórczy, tzn. niektóre czynności wskazane w ustawie jako podlegające opodatkowaniu realizowane przez podatnika są opodatkowane, a inne nie.

W związku z powyższym, stwierdza się, że planowana sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie nosiła znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a dokonujący jej dostawy Wnioskodawca wystąpi w charakterze podatnika wykonującego czynności podlegające opodatkowaniu, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Przepis art. 41 ust. 1 ustawy, stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146 a ustawy, wprowadzonym art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578 ze zm.) oraz zmienionym art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146 f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy stwierdza się, iż opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych opodatkowane 22% stawką podatku są tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Z przedłożonego przez Zainteresowanego wniosku wynika, iż przedmiotem dostawy będzie działka niezabudowana przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę usługową. Wobec powyższego dostawa tej działki, nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, wskazanego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Reasumując, planowana przez Zainteresowanego transakcja sprzedaży działki niezabudowanej podlegać będzie w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23%.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenia sądu administracyjnego nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tego orzeczenia, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem tut. Organu teza badanego rozstrzygnięcia nie ma zastosowania w przedmiotowym postępowaniu. Przy zaistniałym podobieństwie opisu sprawy oraz rozważań prawnych tut. Organ uważa, iż w badanej sprawie należy jednak uznać stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu