Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków sfinansowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2011 r. (data wpływu 10 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków sfinansowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lutego 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie do odliczenia podatku naliczonego od wydatków sfinansowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie hotelarstwa (PKD 55.10.2). Od dnia 20 czerwca 2003 r. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, natomiast od dnia 2 grudnia 2004 r. zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE. Świadczy Pani usługi hotelowe na rzecz osób fizycznych bezpośrednio rezerwujących pobyt oraz dla grup zorganizowanych.
W ramach konkursu, Priorytet VIII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, tytuł projektu: Poprawa konkurencyjności () otrzyma Pani od Wojewódzkiego Urzędu Pracy środki pieniężne na pokrycie kosztów:
- szkoleń pracowników w siedzibie firmy i poza nią,
- zakupu wyposażenia służącego do prowadzenia szkoleń, np. sprzętu komputerowego, audio-video,
- zakupu materiałów biurowych.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy ma Pani prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków sfinansowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy...
Zdaniem Wnioskodawcy, prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków sfinansowanych dopłatą, przysługuje na zasadach ogólnych. Artykuł 86 ustawy nie wyłącza z prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów sfinansowanych przez dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze. Pani zdaniem, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim będą one wykazywały związek z czynnościami opodatkowanymi.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124..
Z powyższego przepisu wynika, że przedmiotowe prawo, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien dotyczyć zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.
Przepisy art. 88 ustawy przewidują sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalnie przesłanki upoważniające go do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Z uwagi na powyższe należy wskazać, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wiążą prawa do odliczenia podatku ze źródłem pochodzenia środków finansowych przeznaczonych na zakup towarów i usług, przy nabyciu których podatek został naliczony. A zatem dla ustalenia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego bez znaczenia pozostaje źródło pochodzenia środków finansowych na pokrycie ww. wydatków.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w związku z realizowanym projektem otrzyma Pani z Wojewódzkiego Urzędu Pracy środki pieniężne na pokrycie kosztów: szkoleń pracowników, zakupu wyposażenia służącego ich prowadzeniu, zakupu materiałów biurowych.
Na tym tle powzięła Pani wątpliwość dotyczącą prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków sfinansowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy...
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 86 ust. 1 ustawy należy stwierdzić, że będzie Pani przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami poczynionymi w ramach realizowanego projektu, o ile będą one miały związek z czynnościami opodatkowanymi (świadczonymi usługami) oraz nie wystąpią przesłanki wyłączające to prawo określone w art. 88 ustawy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy