Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko S.A. przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2007r. (data wpływu 19 września 2007r.), uzupełnionym pismami z dnia 14 grudnia 2007r. (data wpływu 20 grudnia 2007r.) oraz 21 grudnia 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy Spółka prowadząca obiekt sportowo rekreacyjny (Park Wodny) ma prawo do
odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wskazane we wniosku wydatki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 września 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania czy Spółka prowadząca obiekt sportowo rekreacyjny - Park Wodny - ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup:
- roślin sztucznych i żywych, doniczek dla tych roślin i usługę montażu tych roślin w miejscach otwartych dla klientów,
- elementów użytych do dekoracji świątecznych i okolicznościowych,
- nasion trawy, kory i nawozów do roślin?Ww. wniosek został uzupełniony pismami z dnia 14 grudnia 2007r. (data wpływu 20 grudnia 2007r.) oraz z dnia 21 grudnia 2007r. znak:
L.dz. 4579/2007, będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 7 grudnia 2007r. znak:IBPP2/443-117/07/RSz.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi obiekt sportowo rekreacyjny pod nazwą Park Wodny. Na obiekcie znajdują się baseny. Wnioskodawca zakupił rośliny doniczkowe żywe i sztuczne wraz z donicami i usługą montażu tych roślin. Zostały one rozlokowane w wolnych przestrzeniach obiektu na terenie Parku Wodnego. Na święta i inne okazje zakupiono elementy wystroju wnętrza, stanowiące dekorację okazjonalną obiektu. Wokół terenu Parku Wodnego znajdują się drogi dojazdowe, chodniki, trawniki (pokryte trawą i częściowo odsadzone krzewami podsypanymi korą leśną). Wnioskodawca ponosi koszty zakupu trawy, środków nawożących i kory do uzupełnienia podsypki.
Natomiast z uzupełnienia wniosku z dnia 14 grudnia 2007r. wynika, że Wnioskodawca
prowadzi sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług polegająca na sprzedaży usług basenów i pływalni, sauny i siłowni. Wydatki na zieleń (sztuczną i żywą) na obiekcie i jej utrzymanie traktuje jako wyposażenie. Na obiekcie znajdują się również powierzchnie, które Wnioskodawca wynajmuje, uzyskując w ten sposób przychody z najmu sprzedaż opodatkowana. Wyposażenie przestrzeni pomiędzy punktami gastronomicznymi, sklepikami i halą basenową zwiększa atrakcyjność obiektu oraz przyczynia się do zwiększenia uzyskiwanych przychodów. Wykonanie okazjonalnych dekoracji zapewnia utrzymanie odpowiedniego wizerunku firmy. Ma bezpośredni związek pomiędzy uzyskiwanymi przychodami ze sprzedaży a kosztem zakupu drobnych elementów wystroju. Tereny wokół Parku Wodnego są własnością Wnioskodawcy. Towary nabywane celem utrzymania tego terenu pozostają w ścisłym związku z uzyskiwanymi przychodami ze sprzedaży usług.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Czy Spółka
prowadząca obiekt sportowo rekreacyjny (Park Wodny) ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup:
- roślin sztucznych, żywych, doniczek dla tych roślin i usługę montażu tych roślin w miejscach otwartych dla klientów,
- elementów użytych do dekoracji świątecznych i okolicznościowych,
- nasion trawy, kory i nawozów do roślin?
- Zdaniem Wnioskodawcy:
- Wydatki na zieleń (sztuczną i żywą) i jej utrzymanie należy traktować jako wydatki na wyposażenie. Zieleń stanowi element wyposażenia basenów. Tym samym można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć podatek VAT.
- Koszty dekoracji świątecznej i okolicznościowej można uznać za koszty uzyskania przychodu. Tym samym można dokonać odliczenia podatku VAT.
- Wydatki na
zakup nasion trawy, kory i nawozów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Tym samym można odliczyć podatek VAT od zakupu ww. towarów.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i
usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Z kolei regulacje prawne wynikające z ustawy o VAT wskazują, iż na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Zgodnie z literalnym brzmieniem powyższego przepisu podatnikowi nie przysługuje prawo do dokonania odliczenia
podatku naliczonego związanego z wydatkami, które nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
W świetle powyższego, najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi podatku od towarów i usług skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca przedstawiając stan faktyczny wskazał, iż jest właścicielem obiektu sportowo rekreacyjnego uzyskującym przychody ze sprzedaży opodatkowanej. Zalicza on w koszty uzyskania przychodu, w rozumieniu przepisów podatku dochodowego od osób prawnych, wydatki na zakup:
- materiałów i usług (roślin sztucznych i żywych, doniczek dla tych roślin i usługę montażu tych roślin w miejscach otwartych dla klientów),
- elementów użytych do dekoracji świątecznych i okolicznościowych,
- nasion trawy, kory i nawozów.
Prawidłowość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów ww. wydatków została potwierdzona interpretacją tut. organu z dnia 19 grudnia 2007r. znak: IBPP3/423-149/07/PC.
Wnioskodawca wydatki na zieleń (sztuczną i żywą) na obiekcie i jej utrzymanie traktuje jak wyposażenie. Na obiekcie znajdują się również powierzchnie, które Wnioskodawca wynajmuje. Wyposażenie przestrzeni pomiędzy punktami gastronomicznymi, sklepikami i halą basenową zwiększa atrakcyjność obiektu oraz przyczynia się do zwiększenia uzyskiwanych przychodów. Wykonanie okazjonalnych dekoracji zapewnia utrzymanie odpowiedniego wizerunku firmy. Ma bezpośredni związek pomiędzy uzyskiwanymi przychodami ze sprzedaży a kosztem zakupu drobnych elementów wystroju. Tereny wokół Parku Wodnego są własnością Wnioskodawcy. Towary nabywane celem utrzymania tego terenu pozostają w ścisłym związku z uzyskiwanymi przychodami ze sprzedaży usług.
W
kontekście powyższego w sytuacji, gdy Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej dokonuje wyłącznie sprzedaży opodatkowanej, wówczas podatek VAT z tytułu zakupu:
- roślin sztucznych i żywych, doniczek dla tych roślin i usług montażu tych roślin w miejscach otwartych dla klientów,
- elementów użytych do dekoracji świątecznych i okolicznościowych,
- nasion trawy, kory i nawozów podlega odliczeniu w trybie przepisów art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Mając na uwadze powyższe, w związku z tym, iż czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności są opodatkowane podatkiem od towarów i usług Wnioskodawca ma możliwość odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w trybie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji stanowisko
Wnioskodawcy przedstawione w przedmiotowej sprawie należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do
usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.