Temat interpretacji
Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującym się na nieruchomości pawilonem handlowo-usługowym. Stronami transakcji są osoby fizyczne, a przedmiot transakcji stanowi majątek osobisty sprzedającego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2007 r. (data wpływu 14 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem będącym pawilonem handlowo-usługowym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem będącym pawilonem handlowo-usługowym.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 10 lipca 2007 r. została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu (będącego własnością Gminy) oraz własności usytuowanego na tej działce budynku: pawilonu handlowo-usługowego stanowiącego odrębną nieruchomość. Strony transakcji są osobami fizycznymi, obie prowadzą działalność gospodarczą. Prawo do nieruchomości stanowi składnik majątku osobistego sprzedawcy. Kupujący także zaciąga zobowiązanie z majątku osobistego. Sprzedawca odliczył podatek VAT naliczony przy budowie pawilonu handlowo-usługowego. Nieruchomość stanowiąca przedmiot sprzedaży została nabyta przez sprzedawcę 9 września 1999 r. Przyrzeczona umowa sprzedaży ma zostać zawarta w terminie 60 dni od dnia zawarcia przedwstępnej umowy z dnia 10 lipca 2007 r.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
- Jeżeli sprzedawca odliczył podatek VAT przy budowie pawilonu handlowo-usługowego, to czy powinien go naliczyć przy zawarciu umowy sprzedaży...
- Czy zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy podatkiem od czynności cywilnoprawnych...
- Jeżeli podatkiem VAT to w jakim zakresie: czy od wartości gruntu, budynku, czy całej nieruchomości...
Zdaniem Wnioskodawcy sprzedawca jako przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawienia faktury i naliczenia podatku VAT od wartości całej nieruchomości (łącznie z gruntem), tym bardziej, że odliczył podatek VAT naliczony przy zakupie towarów i usług związanych z budową pawilonu handlowo-usługowego posadowionego na nieruchomości gruntowej.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle art. 2 pkt. 6 ww. ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Należy przy tym zauważyć, że w przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ww. ustawy). Dostawa gruntu podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla sprzedawanych budynków lub podlega zwolnieniu, jeżeli dostawa budynków trwale związanych z gruntem objęta będzie zwolnieniem.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W przypadku budynków i budowli przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt. 1 ww. ustawy).
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że sprzedający obniżył kwotę podatku należnego o podatek naliczony przy budowie ww. nieruchomości. W związku z powyższym sprzedającemu nie przysługuje zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy.
Nieruchomość będąca przedmiotem umowy sprzedaży jest oznaczona przez Wnioskodawcę jako pawilon handlowo-usługowy, w związku z tym stawką odpowiednią dla tej transakcji będzie stawka 22% (art. 41 ust. 1 ww. ustawy). Ze zdarzenia przyszłego wynika, iż część przedmiotu transakcji stanowi dostawa budynku, a część jest oznaczona jako sprzedaż prawa do wieczystego użytkowania gruntu. Na podstawie wcześniej wspomnianego art. 29 ust. 5 ww. ustawy o VAT, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Natomiast zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97 poz. 970), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%. Wobec powyższego, cała wartość transakcji podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce 22%.
W przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania. Natomiast jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności (np. przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ich otrzymania w tej części (art. 19 ust. 10 i 11 ww. ustawy).
Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68 poz. 450, ze zm.), podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W związku z faktem, iż wyłączenie z art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w tym przypadku będzie miało zastosowanie, przedmiotowa umowa sprzedaży budynku wraz prawem do wieczystego użytkowania gruntu nie będą podlegały temu opodatkowaniu.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu