POSTANOWIENIE - Interpretacja - 443/1/4-4/PP/6/07

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.03.2007, sygn. 443/1/4-4/PP/6/07, Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lwówku Śląskim, stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 09.01.2007 r., złożonym w dniu 10.01.2007 r., uzupełnionym pismami z 22 i 31 stycznia 2007 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej sposobu określenia terminu płatności na fakturze VAT-MP - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.01.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lwówku Śl. wpłynął wniosek z dnia 09. 01.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej sposobu określenia terminu płatności na fakturze VAT-MP.
Pismem Nr 443//4-4/PP/2/07 z dnia 15.01.2007 r. tut. Organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych wniosku w części dotyczącej doprecyzowania przedmiotu żądania, przedstawienia w sposób wyczerpujący stanu faktycznego sprawy oraz własnego stanowiska w sprawie. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione pismem z dnia 22.01.2007 r., złożonym w dniu 23.01.2007 r.
Dodatkowo pismem z dnia 31.01.2007 r. przedsiębiorca sprostował błąd we wniosku w zakresie zacytowanej podstawy prawnej.
Jak stanowi art. 14a § 1 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego przez stronę, we wniosku i piśmie uzupełniającym, stanu faktycznego wynika, że podatnik rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, zrezygnował ze zwolnienia od podatku od towarów i usług i wybrał kasową metodę rozliczania tego podatku.
Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, jak należy rozumieć sformułowanie termin płatności należności określonej na fakturze, zawarte w § 9 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798) jako konkretną datę dzienną np. 10.01.2007 r., czy może jako okres np. do 10 stycznia 2007 r. lub np. 21 dni od daty wystawienia faktury/ wykonania usługi.
Zdaniem wnioskodawcy zawarty w ww. przepisie rozporządzenia zapis należy rozumieć jako pewien, sprecyzowany okres np. do 10 stycznia 2007 r. lub 21 dni od daty wystawienia niniejszej faktury i tak należy określić termin płatności na fakturze VAT-MP. Uzasadniając powyższe stanowisko, strona wskazuje, iż w świetle cytowanego rozporządzenia mali podatnicy są zobowiązani dokumentować sprzedaż fakturami oznaczonymi VAT-MP, na których oznacza się dodatkowo ów termin płatności. Jednakże przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia termin, wobec czego można by uznać, iż na fakturach VAT-MP, w miejscu dotyczącym terminu płatności, można wpisać zarówno konkretną datę dzienną, tj. np. 10.01.2007r., jak i określenie bardziej ogólne, określające okres np. 21 dni od daty wystawienia niniejszej faktury lub do 10 stycznia 2007. Zdaniem podatnika jednak w przepisach tych istnieją również pojęcia typu data lub/i dzień, dlatego przedsiębiorca wywodzi, iż zgodnie z zasadami logiki można przyjąć, iż ustawodawca używając słowa termin, miał na myśli nie konkretny dzień (datę), lecz pewien okres.
Ustosunkowując się do powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lwówku Śl. stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90-go dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2, 5 i 6, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę, zwaną dalej metodą kasową. Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Na podstawie § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) - w fakturach wystawianych przez małych podatników, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy:
1) w miejsce oznaczenia "FAKTURA VAT" stosuje się oznaczenie "FAKTURA VAT-MP";
2) dodatkowo zawiera się termin płatności należności określonej w fakturze.
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie precyzują czy termin płatności należności określonej w fakturze VAT-MP winien być wskazany jako konkretna data, czy jako określony okres. Zatem w takiej sytuacji zarówno wskazanie na fakturze VAT-MP w terminie płatności konkretnej daty np. 10.01.2007 r., jak i pewnego okresu np. 21 dni od daty wystawienia niniejszej faktury lub do 10 stycznia 2007 r. będzie prawidłowe i zgodne z wyżej cytowanym przepisem § 9 ust. 2 rozporządzenia.
Mając na względzie opisany we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lwówku Śl. stwierdza, że stanowisko podatnika, iż sformułowanie termin płatności należności określonej na fakturze w odniesieniu do faktur VAT-MP należy rozumieć wyłącznie jako pewien sprecyzowany okres, np.: do 10 stycznia 2007 r. lub 21 dni od daty wystawienia niniejszej faktury jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tego postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Urząd Skarbowy w Lwówku Śląskim