DECYZJA - Interpretacja - NP/4407-120/07/I

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.07.2007, sygn. NP/4407-120/07/I, Izba Skarbowa w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997  r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm) - po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 05.04.2007r. nr PP/443/25/07, w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług, postanawiam:

- zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Na mocy przepisu art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997  r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanowieniem z dnia 05.04.2007 r. nr PP/443/25/07 udzielił Stronie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny. Spółka, w związku z prowadzoną budową kompleksu hotelowo-kongresowego, zobowiązana została - na podstawie umowy z dnia 23 maja 2001 r. zmienionej aneksem nr 1 z dnia 16 stycznia 2006 r. w związku z umową z dnia 9 października 1998 r., zmienioną umową z dnia 11 września 2006 r., zawartą pomiędzy Spółką a Gminą Lublin, do zmodernizowania na własny koszt zewnętrznego układu komunikacyjnego w bezpośrednim otoczeniu Kompleksu. Modernizacja ta miała polegać na: przebudowie ulicy Lipowej włącznie ze stosowną sygnalizacją świetlną oraz wykonaniu prac związanych z włączeniem nowoprojektowanej ulicy Obrońców Pokoju do ulicy Lipowej. Na wskazany układ komunikacyjny składają się drogi stanowiące własność gminy, mające charakter publiczny (dalej prace te określane są łącznie pojęciem: inwestycji w infrastrukturę). Wskazano, że przebudowa wspomnianego wyżej układu komunikacyjnego w postaci drogi publicznej oraz innych prac w ramach inwestycji w infrastrukturę jest ściśle związana z budową i funkcjonowaniem kompleksu.

Treść postawionego przez Spółkę pytania w zakresie podatku od towarów i usług (pkt 3 wniosku) brzmi:

Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji, jeżeli wykonanie przez Spółkę inwestycji w infrastrukturę zostanie uznane za czynność nie podlegającą opodatkowaniu VAT?

Stanowisko Strony:

O ile istnieje racjonalny związek pomiędzy nabyciem towarów i usług, a działalnością opodatkowaną podatkiem VAT, podatnikowi powinno przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług. W związku z powyższym, Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia towarów i usług związanych z realizacją inwestycji w infrastrukturę bez względu na fakt uznania wykonania przedmiotowej inwestycji za czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT.

Organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z powyższą zasadą, skoro usługi nieodpłatnego przekazania usług na rzecz gminy zostały uznane za niepodlegające opodatkowaniu, podatnik nie może korzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w tym zakresie.

Na powyższe postanowienie Pełnomocnik Spółki w ustawowym terminie złożył zażalenie wnosząc w nim o jego uchylenie i uznanie za słuszne stanowiska podatnika zawartego we wniosku o interpretację, zarzucając naruszenie przepisów prawa podatkowego, a w szczególności art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Pełnomocnika Strony, bezpośrednio z samej ustawy o VAT wynika, że w toku działalności opodatkowanej podatnik, ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupach wykorzystywanych dla celów działalności opodatkowanej VAT. Pełnomocnik podkreśla, że przedmiotowe koszty inwestycji w infrastrukturę stanowią konieczne i uzasadnione koszty wytworzenia środków trwałych składających się na Kompleks - celem tych wydatków jest bowiem zapewnienie dogodnego dostępu do Kompleksu. Spółka natomiast uzyska sprzedaż podlegającą VAT z tytułu poczynienia przedmiotowych nakładów w postaci czynszów z wynajmu Kompleksu.

Organ odwoławczy, po dokonaniu analizy zebranego materiału dowodowego, stwierdza istnienie przesłanek wymienionych w art. 14B §5 ustawy Ordynacja podatkowa przemawiających za zmianą postanowienia z dnia 05.04.2007 r.

Przedmiotem sporu w niniejszej sprawie jest prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy wydatkach poniesionych na inwestycję w infrastrukturę, której nieodpłatne przekazanie na rzecz gminy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ustawodawca uprawnił podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak słusznie uznał organ podatkowy pierwszej instancji w postanowieniu z dnia 05.04.2007 r. nr PP/443/24/07, nieodpłatne przekazanie przedmiotowej infrastruktury na rzecz gminy nie podlega opodatkowaniu, gdyż w omawianym przypadku - jak stwierdzono w postanowieniu Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie nr PP/443/23/07 z dnia 05.04.2007 r. - związane jest z prowadzonym przedsiębiorstwem. Należy zauważyć, że przedmiotowa infrastruktura powstaje po to, aby nieruchomość mogła zostać wynajęta lub w inny sposób wykorzystana w celu prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej. Jak wskazano we wniosku poniesienie przez Spółkę wydatków na przedmiotową infrastrukturę jest warunkiem umowy zawartej z Gminą Lublin w dniu 09.10.1998 r. (Rep. A nr 12738/98) o oddanie Spółce gruntu w użytkowanie wieczyste celem zabudowy kompleksem hotelowo kongresowym (sprecyzowanej aneksem z dnia 11.09.2006 r. Rep. A nr 13372/2006). Jak wynika z powyższych umów nie podjęcie przez Spółkę niezbędnych wydatków pozbawiłoby inwestycję główną podstawowej cechy zupełności i uniemożliwiłoby oddanie jej do używania.

Biorąc powyższe pod uwagę, w świetle przytoczonego wyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, dla określenia czy nabyte towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych należy zbadać cel, dla którego poniesiono wydatki, a więc powiązać je z podstawową działalnością Spółki. W przedstawionym stanie faktycznym skoro poniesione wydatki warunkują powstanie zdatnego do używania środka trwałego, to należy przyjąć, że będą służyły działalności wykonywanej za pomocą tego środka i jeśli czynności te będą opodatkowane to Podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych towarów i usług związanych z budową nieodpłatnie przekazanej infrastruktury.
Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Izba Skarbowa w Lublinie