Przedsiębiorstwo otrzymuje z firmy holenderskiej zlecenie na transport towarów ze Szczecina do Wrocławia. Towary przywożone są z Hiszpanii do portu w... - Interpretacja - PP/443/18/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.01.2007, sygn. PP/443/18/06, Urząd Skarbowy w Chodzieży

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedsiębiorstwo otrzymuje z firmy holenderskiej zlecenie na transport towarów ze Szczecina do Wrocławia. Towary przywożone są z Hiszpanii do portu w Szczecinie, tam rozładowywane i transportowane lądowymi środkami transportu do poszczególnych odbiorców. Faktura wystawiana jest przez przedsiębiorstwo na powyższą firmę holenderską. Podstawą przewozu jest list przewozowy.

Wątpliwość wnioskodawcy budzi, czy powyższa usługa jest wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w art. 28 ust.1 i 2 ustawy o VAT, a jeśli tak to czy w konsekwencji faktura powinna być wystawiona na firmę holenderską bez podatku VAT z adnotacją, że podatek rozlicza nabywca usługi.

Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowa usługa jest bezpośrednio związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, a zamówienie złożone przez firmę holenderską z numerem poprzedzonym kodem NL jest wystarczające dla uznania, że podatek VAT rozlicza nabywca usługi.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego wyjaśnia się co następuje:

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust.3.
W myśl art. 28 ust. 2 w/w ustawy, wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w ust.1, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

W przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust.1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer- o czym stanowi art. 28 ust.3 ustawy o VAT.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez podatnika wynika, że nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium Holandii, ponadto fakt, że usługa jest bezpośrednio związana z wewnątrzwspólnotową usługę transportu potwierdzają zamówienia firmy holenderskiej.

Jeżeli zatem podatnik posiada dowody jednoznacznie potwierdzające, że transportowany w kraju towar jest bezpośrednio związany z wewnątrzwspólnotową usługą transportu dokonywaną przez w/w firmę holenderską, to stwierdzić należy, że świadczone przez podatnika usługi transportu towarów mają charakter usług transportu wewnątrzwspólnotowego i nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, lecz w Holandii na podstawie holenderskich przepisów.

Ponadto informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Chodzieży