Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego WarszawaŚródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 19.12.2006r. (wpływ do tut. urzędu 19.12.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uzupełnionego pismem z dn.07.03.2007r
postanawia
uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 19.12.2006r. w zakresie podatku od towarów i usług za prawidłowe.
Uzasadnienie
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym wniosku, Spółka sprzedaje działkę leśną.
W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem czy sprzedając działkę leśną, oznaczoną w ewidencji gruntów jako las, dla której opłacano podatek leśny istnieje obowiązek uiszczania podatku należnego VAT w stawce 22%.
Zdaniem Podatnika sprzedając działkę leśną nie ma obowiązku uiszczania podatku VAT.
Mając na uwadze powyższe, zauważyć należy co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2) eksport towarów;3) import towarów;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytoriumkraju;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się także dostawę gruntów.
Stosownie natomiast do art. 43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Jak wynika zatem z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, sprzedaż działki leśnej podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie w/cyt. art.43 ust.1 pkt 9.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.