POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-807/06/KUP

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.01.2007, sygn. 1472/RPP1/443-807/06/KUP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4, w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. 2005, Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem Spółki z dnia 02 listopada 2006 roku (data wpływu do Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów 07 listopada 2006 roku), uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2007 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej pytania nr 2

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka prowadzi sprzedaż czasopism, do których dołączana jest płyta CD. Zgodnie z opisem za powyższe płyty CD, dołączane do czasopism Spółka nie pobiera opłat.

W związku z powyższym Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi czy w powyższym przypadku istnieje obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących przekazywanych w taki sposób płyt CD.

Spółka stoi na stanowisku, że z obowiązujących przepisów nie wynika obowiązek ewidencjonowanych przekazywanych w powyższy sposób płyt CD. Spółka agrumentuje swoje stanowisko faktem, iż płyty CD dodawane do gazet są nieodpłatnie, wobec czego czynność ta nie stanowi sprzedaży i nie generuje obrotu.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W myśl art. 2 ust. 22 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez pojęcie sprzedaży rozumie się m.in.: odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W przypadku zwolnień od obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kas rejestru­jących zastosowanie mają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375 z późn. zm.). Na mocy § 2 pkt 1 ww. roz­porządzenia w sprawie kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Z kolei pod pozycją 51 ww. załącznika ustawodawca zamieścił czynności wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy.

Jednakże w związku z brzmieniem § 4 ww. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2, 3 i 3a, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów, m.in.: przy dostawie (§ 4 pkt 7) nagranych, z zapisany­mi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawa­nymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycz­nych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.

Stosownie do treści art. 7 ust 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

    1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
    2)wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jednocześnie jednak dyspozycja art. 7 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza, że przepisu ust. 2 nie stosuje się między innymi do przekazywanych prezentów o małej wartości, którymi - zgodnie z treścią art. 7 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług - są przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

    1)o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2)których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

W związku z tym, iż Spółka nie wskazała jednoznacznie wartości nieodpłatnie dodawa­nych do czasopism płyt CD, uwzględniając cytowane przepisy należy stwierdzić, iż w przypadku gdy płyty CD nie spełniają wymogów określonych w art. 7 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku nali­czonego przy nabyciu tych towarów, ich bezpłatne przekazywanie wraz z czasopismami będzie pod­legało obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, iż kwestia dotycząca pytania nr 1 zawartego we wniosku została ujęta w odrębnym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b oraz art. 14c ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie