Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem (DPD/Dyr./1751/2006) z dnia 01.12.2006r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 08.12.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego
postanawia
uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Zgodnie z treścią wniosku, Bank zbył prawo użytkowania wieczystego gruntu na rzecz gminy. Grunt jest częściowo zagospodarowany jako teren lotniska trawiastego, przeznaczony zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego na teren urządzeń transportu lotniczego KL z planowanym przeznaczeniem gruntu pod obiekty i urządzenia transportu lotniczego, częściowo użytkowany rolniczo, a częściowo nieużytkowany. Teren lotniska jest porośnięty trawą, a w części zachowały się na nim pozostałości betonowego pasa startowego (na podstawie operatu szacunkowego) istniejącego ponad 5 lat. W wypisie z rejestru gruntów teren oznaczony jest symbolem Ti inne tereny komunikacyjne. Zbywana nieruchomość jest położona w kompleksie stanowiącym obszar czynnego lotniska na podstawie państwowego rejestru lotnisk cywilnych i stanowi podstawową część lotniska fabryczno sportowego. Nieruchomość jest wykorzystywana dla funkcji lotniska jako teren wzlotów. Stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem ww. nieruchomości. Wnioskodawca był użytkownikiem nieruchomości od dnia zakupu (10.12.1998r.) do dnia zbycia, które nastąpiło dnia 09.11.2006r. i w tym okresie nie poniósł żadnych nakładów na rzecz przedmiotowej nieruchomości. Podatnik przy transakcji zbycia powyżej opisanej nieruchomości zastosował stawkę podatku VAT w wysokości 22%, jednak zwraca się o potwierdzenie, czy transakcja ta mogła korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.
Zdaniem Podatnika w przedmiotowej sytuacji nastąpiło zbycie budowli, czyli pasa startowego, wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) do obiektów budowlanych zaliczane są drogi lotniskowe, za które uważa się pasy startowe, w tym drogi startowe o nawierzchni sztucznej. Powyższe, w opinii Strony, pozwala uznać, że betonowy pas startowy położony na zbywanej nieruchomości jest obiektem budowlanym. Natomiast zgodnie z prawem budowlanym, przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany nie będący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak m.in. lotniska, drogi, linie kolejowe itd. Betonowy pas startowy spełnia te warunki, zatem należy go uznać za budowlę, a co za tym idzie nastąpiła odpłatna dostawa budowli trwale z gruntem związanych. W opinii Wnioskodawcy zbywana nieruchomość jest towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, w stosunku do której dokonującemu jej dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z czym jej dostawa jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT. Zdaniem Podatnika w przedmiotowej sprawie nastąpiło zbycie budowli, którą jest betonowy pas startowy, wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, które powinno być zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z definicją towaru zawartą w art. 2 ust. 6 towarami są m.in. budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz grunty.
Zwolnienie zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, w związku z ust. 2 pkt 1, dotyczy m.in. używanych budynków i budowli lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę, minęło co najmniej 5 lat, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto, w myśl art. 43 ust. 6, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
- 1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
- 2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy należy podkreślić, iż wyłączenie ze stosowania zwolnienia dotyczy sytuacji, gdy spełnione są wszystkie powyżej wskazane przesłanki, czyli: wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował towary krócej niż 5 lat. Z treści wniosku oraz jego uzupełnienia wynika, iż budowla jaką jest pas startowy istnieje ponad pięć lat i w stosunku do niej Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, a zatem stanowi towar używany w rozumieniu przepisów art. 43 ust. 2 pkt 1. W przypadku sprzedaży tego towaru nie ma zastosowania art. 43 ust. 6, ponieważ Wnioskodawca nie poniósł żadnych wydatków na ulepszenie, a ponadto użytkował go przez okres przekraczający 5 lat. W związku z powyższym, oraz faktem, iż przy nabyciu Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, sprzedaż przedmiotowej budowli korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2.Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.
Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym jest posadowiona budowla, której sprzedaż korzysta ze zwolnienia z podatku, również podlega zwolnieniu z opodatkowania. W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanawia jak w sentencji.Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b, art. 14c Ordynacji podatkowej.