Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.), art. 2 p... - Interpretacja - PUS.II/443/13/2007/RO

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.02.2007, sygn. PUS.II/443/13/2007/RO, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 6, art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 29.11.2006 r. dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać w przedstawionym stanie faktycznym, stanowisko zaprezentowane przez Podatnika w zakresie dotyczącym, sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu na którym znajdują się budowle trwale związane z gruntem, za prawidłowe.

Pismem z dnia 4.12.2006 r. P. Sp. z o.o. zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka planuje sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu na którym znajdują się budowle trwale związane z gruntem. Z budowli tych 11,43% stanowią budowle zwolnione od podatku od towarów i usług, a 88,57 % stanowią budowle opodatkowane stawką 22% podatku od towarów i usług. Z pisma Podatnika przesłanego w dniu 21.01.2007 r. (data wpływu) wynika, że wskaźniki procentowe obliczone są od wartości budowli.

W związku z powyższym Spółka wnosi o wyjaśnienie czy sprzedawany grunt będzie opodatkowany stawką 22% podatku od towarów i usług w proporcji 88,57% oraz zwolniony od podatku od towarów i usług w proporcji 11,43%?.

Zdaniem Podatnika, posiada On taką możliwość opodatkowania sprzedawanego gruntu gdyż ,,zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych albo części tych budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zdaniem Spółki w przypadku sprzedaży gruntu, na którym znajdują się budowle trwale z nim związane podlegające opodatkowaniu według różnych stawek należy proporcjonalnie do wartości sprzedawanych budowli przypisać odpowiednio do nich udział gruntu i zastosować właściwe stawki.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W konsekwencji dostawa gruntów stanowi na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podstawę opodatkowania przy sprzedaży gruntów zabudowanych określa się w sposób przewidziany w przepisie art. 29 ust. 5 ustawy, który stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższe skutkuje tym, że co do zasady grunt podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług jaką opodatkowane są sprzedawane budynki.

Pamiętać jednak należy o tym, że przepis ten określa podstawę opodatkowania, a zatem wartość od której liczy się kwoty podatku. Dlatego też w przypadku, gdy dochodzi do sprzedaży gruntu na którym znajdują się budynki trwale z nim związane podlegające opodatkowaniu według różnych stawek jak w zapytaniu Podatnika, należy proporcjonalnie do wartości sprzedawanych budynków przypisać część gruntu i zastosować właściwe stawki. Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż przedstawione przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe.

Podkarpacki Urząd Skarbowy