Temat interpretacji
Dnia ... marca 2006r. Spółka złożyła w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona zamierza nieodpłatnie przekazywać osobom trzecim kalendarze ścienne na których umieszczono m.in.: jej nazwę, dane kontaktowe, przedmiot działalności oraz zdjęcie jednego z obiektów Spółki.
Zdaniem wnioskodawcy wspomniane kalendarze stanowią materiały reklamowe i informacyjne Spółki, których nieodpłatne przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 2.wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.
Z treści art. 7 ust. 3 ustawy o p.t.u. który stanowi, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek wynika, że przekazanie towarów, które nie są opisanymi wyżej towarami będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Odnosząc się do zapytania Strony stwierdzić należy, iż czynność nieodpłatnego przekazania kalendarzy reklamowych wyłączona została z zakresu przepisu art. 7 ust. 2, a więc w świetle ustawy o p.t.u. nie stanowi dostawy towarów.
Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny tut. Urząd stoi na stanowisku, iż przekazanie przez Spółkę drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, jeżeli będzie wiązać się bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.