Dnia ... grudnia 2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej in... - Interpretacja - ZPA/443-103/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.02.2006, sygn. ZPA/443-103/2005, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dnia ... grudnia 2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art. 83 ust. 1 pkt 21) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik świadczy usługi przedstawicielskie, związane bezpośrednio z eksportem towarów na podstawie kontraktu, na rzecz podatnika z USA, niemającego siedziby na terytorium Polski. Zakres usług przedstawicielskich obejmuje między innymi czynności: przyjmowania zamówień na meble i wyroby od innych firm jako towary uzupełniające do oferty, nadzór nad realizacją zamówień, przy załadunku mebli na kontenery oraz przy odprawie kontenerów w Urzędzie Celnym, przygotowywanie mebli do wysyłki (opracowywanie faktury eksportowej i spedycyjnej, paletowanie, kodowanie, sporządzanie specyfikacji wysyłkowej, przygotowanie zestawień na elementy reklamacyjne, koordynacja wysyłek zgłoszonych na reklamowane elementy), zamawianie kontenerów do wysyłki mebli współpraca ze spedytorem, kompletowanie dokumentów wysyłkowych, oraz inne czynności zlecone przez Stronę Amerykańską.

Zdaniem podatnika, świadczenie przedmiotowych usług, bezpośrednio związanych z eksportem towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% - zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku VAT.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) - zwanej dalej ustawa o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 41 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% zawarto między innymi w art. 83 ust. 1 pkt 21 cytowanej ustawy. Zgodnie z jego treścią stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów: a) dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu, b) świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.

W myśl art. 83 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają w szczególności omawiane wyżej czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 21 powołanego przepisu, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Ustawodawca w treści wyżej powołanych przepisów wymienił usługi związane bezpośrednio z eksportem towarów - dotyczących towarów eksportowanych, polegające między innymi na składowaniu, przeładunku, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu oraz świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa nie wskazując symboli klasyfikacyjnych dla tych usług.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, przedmiotem czynności wykonywanych przez Stronę jest świadczenie usług przedstawicielskich na podstawie kontraktu, bezpośrednio związanych z eksportem towarów, zleconych przez podatnika z siedzibą w USA. Oznacza to, że w tej sytuacji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencyjnej stawki VAT 0% - na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. a i b) ustawy. Warunkiem zastosowania obniżonej stawki podatku jest prowadzenie przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych przez w/w przepis co wyraża treść art. 83 ust. 2 omawianej ustawy.

Mając na uwadze powyższy stan faktyczny i prawny orzeczono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto