Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko Pana x - przedstawione we wniosku z dnia 21.02.2006 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 23.02.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej terminu odliczania podatku naliczonego z faktur związanych z mediami, jest prawidłowe.
U
Z A S A D N I E N I E
W dniu 23.02.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedmiotowego pisma wynika, że rozpoczął Pan działalność gospodarczą w
sierpniu 2005 r. i świadczy Pan usługi telekomunikacyjne internetowe na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, jak również na rzecz firm. Wszystkim kontrahentom wystawia Pan faktury VAT. W 2005 r. sprzedaż świadczonych usług na rzecz osób fizycznych przekroczyła wartość 20.000 zł., a w bieżącym roku zdaniem Pana, przekroczy wartość 40.000 zł. Dodatkowo poinformował Pan, iż z wyjątkiem sprzedaży usług telekomunikacyjnych nie dokonuje żadnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych.
Zwrócił się Pan z zapytaniem, czy można odliczyć podatek VAT od faktur związanych z mediami w miesiącu następnym po terminie płatności określonym na fakturze VAT. Pana zdaniem nie ma przeciwwskazań do odliczenia podatku VAT z faktur dotyczących mediów (usługi telekomunikacyjne, energia, ogrzewanie i inne) w terminie płatności lub w miesiącu następnym.
Po przeanalizowaniu przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza co
następuje:
Zasady odliczenia podatku zostały przez ustawodawcę uregulowane w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.).
Zgodnie z zasadą wyrażoną w ust. 1 tego artykułu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do ust. 2 w/c artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w świetle ust. 10 ww. przepisu powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18;
W pkt 3 wymieniono przypadki nabycia
towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 tj. :
- dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
- świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18 art. 19,
- świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika Nr 3 do ustawy,
W/w przypadkach prawo do obniżenia podatku należnego powstaje, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.
Jak stanowi ust. 11 art. 86 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminie określonym w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy,
Ponadto, w myśl ust. 13 ww. artykułu, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej
za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki podziela Pana stanowisko w sprawie dotyczącej terminu odliczania podatku naliczonego z faktur związanych z mediami.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za
pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.