POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-443/66/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.12.2006, sygn. PP-443/66/2006, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.10.2006r. ( pismo wpłynęło 19.10.2006r.) uznaję, że przedstawione stanowisko w sprawie opodatkowania robót budowlano montażowych w budynkach mieszkalnych

jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 16.10.2006r. wnioskodawca przedstawił stan faktyczny: zgodnie z zawartą umową nr P-102/2005 z dnia 01.07.2005r. (stanowiącą załącznik do wniosku) Spółka B. została zobowiązana do dostarczenia i zamontowania elementów instalacji wentylacyjnej w zespole budynków mieszkalnych wraz z garażami znajdującymi się w piwnicach, przy ul. Piaskowej w Poznaniu. Budynki zostały zakwalifikowane do PKOB 1122.

W piśmie tym wnioskodawca pyta, jaką stawkę podatku VAT winien zastosować w związku z zawartą umową.

Stanowisko podatnika: z treści pisma wynika, że Spółka B. wystawiła faktury z zastosowaniem stawki 22%.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę podatku VAT 7% w odniesieniu do robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W ust. 2 powołanego artykułu ustawodawca określił, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego znajduje się w art. 2 ust. 12 powołanej ustawy rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zawierającego listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7% wskazano, iż 7% stawkę podatku VAT stosuje się do budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

    1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
    2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

W świetle cytowanych przepisów, prace budowlano montażowe w tych obiektach opodatkowane są według stawki 7% i jeżeli, zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, wartość materiałów wchodzi w skład ceny usługi preferencyjna stawka VAT dotyczy całości (materiałów i robocizny łącznie).

Natomiast jeżeli Podatnik wystawiając fakturę rozgranicza sprzedaż towaru i wykonanie usługi, winien opodatkować sprzedaż towaru ( wynikającego z kosztorysu np. kratki wentylacyjne, przewody wentylacyjne, przepustnice jednopłaszczyznowe itp.) właściwą stawką podatku VAT, natomiast usługi montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy oraz w obiektach wymienionych w poz. 20 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. według stawki 7%.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz odnoszących się do nich przepisów prawa, stwierdzam, iż stanowisko podatnika w zakresie stosowania prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

Wobec powyższego postanowiłem jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe(...).

Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim