Pismem z dn. 09.05.2006r. Spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z pytaniem czy materiały budowlane wykorzystane w wykonywanych robotac... - Interpretacja - 1421AV/443-642/Dec/DL/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.08.2006, sygn. 1421AV/443-642/Dec/DL/06, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dn. 09.05.2006r. Spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z pytaniem czy materiały budowlane wykorzystane w wykonywanych robotach budowlano montażowych, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, mogą być włączone do wartości usługi i opodatkowane właściwą dla tej usługi stawką podatku od towarów i usług czy też należy odrębnie wykazać i opodatkować sprzedaż towaru i sprzedaż usługi. Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność handlową w zakresie sprzedaży materiałów dla budownictwa. Spółka nie jest producentem w/w materiałów budowlanych. Ponadto również w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi budowlane w zakresie hydrauliki związanej z centralnym ogrzewaniem, ciepłą wodą użytkową i zimną wodą użytkową. Usługi te polegają na montażu, instalacji, serwisie urządzeń oczyszczania wody, CO, itp. Przy wykonywaniu świadczonych usług Firma zużywa materiały z własnych magazynów, zakupione wcześniej u producentów bądź w hurtowniach z przeznaczeniem zarówno do sprzedaży detalicznej jak i do świadczenia usług. Przed wykonaniem zamówionej usługi Spółka zawiera z odbiorcą umowę na dokumencie porozumienie/umowa, który zawiera podstawowe dane stron, rodzaj roboty, termin jej wykonania, wynagrodzenie. W treści umowy znajduje się ponadto stwierdzenie, że strony uzgadniają, iż usługodawca zobowiązuje się do wykonania usługi z własnych materiałów. Ponadto w umowie zawarta jest informacja, że wykonanie roboty budowlano-montażowej stanowi jedno świadczenie, bez odrębnego rozliczenia zużytych materiałów. Po wykonaniu usługi wystawiana jest faktura dla klienta za całość świadczenia w postaci robót budowlano montażowych, które opodatkowane są 7% stawką podatku od towarów i usług, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), bowiem zgodnie z brzmieniem podpisanej umowy zużyte do wykonania robót materiały budowlane nie są wyodrębniane z wartości usługi.

Przedstawiając swoje stanowisko Spółka stwierdza, że czynnikiem decydującym o podstawie opodatkowania roboty budowlano-montażowej jest w dużej mierze odpowiedni zapis w umowie pomiędzy wykonawcą usługi a jej nabywcą. Jeżeli z analizy zawartej umowy wynika, że jej ekonomicznym celem jest wykonanie robót to z podstawy opodatkowania nie powinna być wyodrębniona wartość zużytych materiałów. Natomiast nie może być brana pod uwagę proporcja składników zawartych w cenie wykonywanych robót, gdyż w ogromnej większości prac wartość materiałów przewyższa wartość robocizny. Ponadto wg wnioskodawcy sprzeczne z zasadami ustalonymi w orzecznictwie byłoby uzależnienie stawki podatku od tego czy przedmiotem działalności usługodawcy jest wykonywanie robót, produkcja bądź sprzedaż towarów. Jedynie w przypadku zapisu w treści umowy dotyczącego odrębnego rozliczenia zużytych materiałów, robocizny itp. usługodawca powinien w fakturze wyodrębnić te składniki i osobno je opodatkować według właściwych stawek. Na poparcie zaprezentowanego stanowiska Spółka przywołuje i cytuje wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, pisma Ministerstwa Finansów oraz interpretacje urzędów skarbowych, których treść jest dostępna na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Analizując przedstawione informacje i stanowisko Spółki, zawarte w złożonym wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 a cytowanej wyżej ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. w odniesieniu do robót budowlano montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się stawkę podatku w wysokości 7%. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z ust. 2 w/w art. 146 ustawy rozumie się roboty budowlane, dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast w myśl art. 2 pkt 12 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,ex 113 Budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla wykonywanych przez Spółkę robót istotne jest, czy w danym przypadku mamy do czynienia odrębnie z dostawą towarów i świadczeniem usług czy też z usługą budowlano-montażową lub remontową w budynku mieszkalnym opodatkowaną obniżoną 7% stawką podatku od towarów i usług. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna. Na podstawie art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej czyli wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Natomiast obowiązkiem podatnika jest prawidłowe określenie przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności, również w zakresie klasyfikacji.

Jednocześnie, przepisy podatkowe nie regulują zasad zawierania umów cywilnoprawnych ani nie mają wpływu na ich treść. Treść umowy cywilnoprawnej jest indywidualną sprawą stron, które ją zawierają i zależy od ich uzgodnień. W przedmiotowej sprawie stronami umowy będą zleceniodawca i zleceniobiorca, którzy umawiają się co do zasad wykonania robót budowlano montażowych. Tym samym, jeżeli z klientem zostaje zawarta umowa na wykonanie konkretnej usługi budowlanej bez wyszczególniania kosztów materiałów i robocizny to mamy do czynienia z daną usługą budowlaną i ona jest przedmiotem opodatkowania właściwą stawką podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym w przypadku zawarcia przez Spółkę umowy z klientem na wykonanie wyszczególnionych we wniosku robót z materiałów zakupionych przez Spółkę i stanowiących jej własność, nie ma konieczności odrębnego fakturowania sprzedaży towaru i sprzedaży usługi. Treść wystawionej faktury powinna wynikać z dokumentów, w tym z zawartych umów, w oparciu o które ją sporządzono. ` Zatem jeżeli Spółka prawidłowo klasyfikuje wykonywane i opisane we wniosku czynności do usług budowlano-montażowych a zawarta ze zleceniobiorcą umowa cywilnoprawna określa całościową wycenę usługi to w opinii tut. Organu podatkowego do 31 grudnia 2007r. do opodatkowania takich usług ma zastosowanie 7% stawka podatku od towarów i usług na podstawie cytowanego przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego pragnie podkreślić, że odrębną sprawą jest prawidłowe zaklasyfikowanie wykonywanych robót jako robót remontowo-budowlanych. Niniejsza interpretacja wydana jest w oparciu o klasyfikację usług zawartą w złożonym wniosku. W tym miejscu należy ponownie zaznaczyć, że to na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania usługi do danego grupowania PKWiU, ponieważ właściwa klasyfikacja danej usługi ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego określenia stawki podatku czy też zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie