Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4, art. 216 do 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ord... - Interpretacja - OG/005/124/PP1/443/26/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.08.2006, sygn. OG/005/124/PP1/443/26/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4, art. 216 do 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - tekst jednolity (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 30.05.2006 r., uzupełnionego w dniu 03.07.2006 r., dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług remontowo-budowlanych, produkcji i montażu krat oraz balustrad na obiektach budownictwa mieszkaniowego stwierdza, iż przedstawione przez Podatnika stanowisko jest nieprawidłowe.

W dniu 30.05.2006 r. Podatnik wystąpił do tut. Urzędu z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług. We wniosku przedstawiono stan faktyczny, z którego wynika, iż wnioskodawca wykonuje na zlecenie oraz na podstawie zawartych umów prace remontowo-budowlane oraz ślusarsko-spawalnicze na obiektach budownictwa mieszkaniowego. Podatnik przedstawił zapytanie odnoszące się do czterech odrębnych przypadków zleceń, które wykonywał lub też zamierza wykonywać.

W pierwszym przypadku Podatnik zamówił u innego producenta a następnie zamontował balustrady w budynku wielorodzinnym. Fakturę wystawiono ze stawką podatku VAT w wysokości 7%. W drugim przypadku Podatnik wykonał kraty okienne i balustrady przy kościele i na plebani, do których zastosował również 7% stawkę podatku VAT. W trzecim z przedstawionych przypadków Podatnik podpisał umowę na wykonanie robót ogólno-budowlanych, naprawczych i ślusarskich w obiekcie mieszkaniowym, i zastosował 7% stawkę VAT. W ostatnim, czwartym przypadku Podatnik nadmienił, że wykonuje także prace takie jak remont kotłowni czy montaż zadaszenia w budynkach mieszkalnych i stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

We wszystkich przedstawionych przypadkach Podatnik uzasadnia stosowanie 7% stawki podatku VAT tym, że wykonuje czynności opodatkowane na obiektach budownictwa mieszkaniowego (jednorodzinnych, wielomieszkaniowych lub zbiorowego zamieszkania).

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się 7% stawkę podatku VAT w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzysząca. W myśl art. 2 pkt 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
1) 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
2) 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
3) ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Do tego artykułu rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 150) wprowadzono zmianę w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W załączniku nr 1 ww. rozporządzenia dodano poz. 20 w brzmieniu: Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): 1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, 2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych, dla których zastosowanie ma także stawka 7%.

Na podstawie art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust 3 ustawy o podatku VAT wynika, że zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Obowiązek prawidłowego zakwalifikowania wykonywanych czynności ciąży na Podatniku. Podstawą do zastosowania 7% stawki, jest więc identyfikacja obiektów których dotyczą inwestycje a także sklasyfikowanie czynności, które są wykonywane na danym obiekcie, zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznej.

Według art. 2 pkt 6 ustawy o podatku VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Z kolei w myśl przepisu art. 8 ust. 1 wyżej powołanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zatem dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla czynności wykonywanych przez Podatnika istotne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą materiałów budowlanych opodatkowanych 22% stawką podatku od towarów i usług, czy też z usługą budowlano-montażową lub remontową w budynku mieszkalnym, opodatkowaną obniżoną 7% stawką tego podatku. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna. Pamiętać należy również o tym, że podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1 maja 2004 r. także obecnie, każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jej opodatkowania.
Wskazać należy jednak, iż zgodnie z Zasadami Metodycznymi tworzenia grupowań statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (pkt 5.3.4) - roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby z następującymi zastrzeżeniami:
roboty instalacyjne wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,
gdy w określonej klasie nie została wyodrębniona odpowiednia podkategoria dla robót instalacyjnych i montażowych, to czynności te klasyfikuje się w grupowaniu obejmującym dany wyrób,
budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale 45,
roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika zatem, iż stawka podatku VAT dla montowanych w budynkach mieszkalnych wyrobów uzależniona jest od tego, kto dokonuje montażu. Przesądza to bowiem, czy w rozpatrywanym przypadku mamy do czynienia z dostawą towaru, czy usługą budowlaną. Producent, czy sprzedawca detaliczny dokonuje przede wszystkim w pierwszej kolejności dostawy towaru, a dopiero w dalszej kolejności świadczy usługę budowlaną jego montażu.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Podatnik jest producentem wytworzonego przez siebie wyrobu, i jednocześnie świadczy usługi montażu tego wyrobu. W związku z powyższym jeżeli Podatnik sprzedaje wyprodukowany przez siebie wyrób, a w cenie jego dostawy zawarta jest również usługa montażu, to całość transakcji powinna być opodatkowana 22 % stawką podatku od towarów i usług, właściwą dla dostawy tego towaru.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że mimo wykonywania czynności opodatkowanych na obiektach budownictwa mieszkaniowego, Podatnik w przypadku montażu wyrobów własnych (punkt 2 w zapytaniu) winien stosować do całego świadczenia stawkę podatku VAT w wysokości 22%, a więc wystawić fakturę VAT kontrahentowi ze stawką podstawową tj. 22%, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT. W pozostałych przypadkach opisanych w zapytaniu, gdy Podatnik dokonuje montażu towarów zakupionych od innych podmiotów lub wykonuje roboty budowlano montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne na obiektach budownictwa mieszkaniowego ma prawo zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%, zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku VAT.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach