Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kompleksowego zarządzania centrami handlowymi. Obok działalności podstawowej polegającej na wynajmie powierzchni handlowej Spółka podejmuje na rzecz najemców różnego rodzaju działania reklamowe i promocyjne mające na celu wzrost wartości sprzedaży ogółu jednostek handlowych zlokalizowanych na terenie poszczególnych centrów handlowych. W większości przypadków w/w działania promocyjne ukierunkowane są na promocję oferty handlowej i zwiększenie sprzedaży ogółu najemców. Polegają m. in na organizowaniu sezonowych akcji promocyjnych, imprez sportowych oraz konkursów i loterii promocyjnych. W ramach opisanych akcji, jako element usług świadczonych na rzecz najemców, dokonywane są wydania towarów np. nagród w organizowanych w imieniu najemców konkursach i loteriach lub też drobnych upominków rozdawanych w trakcie akcji promocyjnych. Przekazywane towary mogą mieć postać gadżetów lub upominków o stosunkowo niewielkiej wartości jak również postać kosztownych nagród. Spółka samodzielnie nabywa towary, które później są przekazywane uczestnikom konkursów i akcji promocyjnych organizowanych w interesie najemców. W zamian za w/w usługi Spółka otrzymuje od najemców wynagrodzenie dodatkowo do czynszu należnego za najem. Zasila ono ogólny fundusz reklamowo-promocyjny, przeznaczony na prowadzenie działań promocyjnych. Wynagrodzenie to obejmuje wartość w/w towarów. Zdaniem Spółki w związku z faktem, iż przekazanie towarów potencjalnym klientom kontrahentów następuje w ramach świadczonych usług na rzecz tych kontrahentów, to przekazanie tych towarów nie stanowi nieodpłatnego przekazania towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Stosownie do art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Ponadto w myśl ust. 2 w/cyt. przepisu art. 7 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego, wynika że Spółka na podstawie umów najmu zobowiązana jest również do wykonywania różnego rodzaju działań reklamowych i promocyjnych mających na celu wzrost wartości sprzedaży ogółu jednostek handlowych oraz w ramach tych działań do nieodpłatnego przekazania towarów uczestnikom konkursów za co otrzymuje wynagrodzenie miesięczne razem z czynszem. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że czynności te wykonywane są w ramach usługi najmu. Należy bowiem zauważyć, iż wartość przekazanych towarów jest elementem kalkulacyjnym usług reklamowych (marketingowych), których wartość jest wliczona w cenę usług najmu. Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegać będzie jedynie świadczenie tej usługi.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.