Stan faktyczny: - Interpretacja - 1432/PP/P/440-187/14a/06/DB

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.09.2006, sygn. 1432/PP/P/440-187/14a/06/DB, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Fundacja ...zajmuje się według założeń statutowych m.in. promocją kultury polskiej w kraju i na świecie. Realizacja celów głównych odbywa się poprzez stwarzanie i finansowanie określonych projektów, organizowanie imprez kulturalnych. Jako organizacja pożytku publicznego Fundacja realizuje swoje cele poprzez działalność statutową odpłatną i nieodpłatną oraz dochód z działalności gospodarczej ( dochód z działalności gospodarczej jest w całości przeznaczony na działalność statutową ). Odpłatna działalność statutowa obejmuje m.in. współpracę z instytucjami rządowymi, samorządowymi oraz innymi osobami prawnie i fizycznie zainteresowanymi realizacją celów Fundacji ( 92.31.G ). Nieodpłatna działalność statutowa obejmuje m.in. popieranie i promocję polskich pisarzy, malarzy, muzyków oraz twórców z innych dziedzin kultury polskiej poprzez wspieranie i finansowanie projektów, organizowanie i finansowanie forum umożliwiającego zapoznanie się z najnowszymi tendencjami sztuki światowej ( 92.31.G ). Działalność nieodpłatna finansowana jest z dotacji otrzymywanych na realizację określonych projektów oraz z darowizn, wpłat 1 % na rzecz organizacji pożytku publicznego, przychodów z działalności statutowej odpłatnej oraz działalności gospodarczej.

Zakupy towarów i usług dokonywane przez Fundację są wykorzystywane do wykonywania czynności związanych zarówno z działalnością statutową oraz działalnością gospodarczą ( tj. czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi taki prawo nie przysługuje ). Ponieważ nie jest możliwe wyodrębnienie poszczególnych kwot Fundacja stosuje proporcję obrotu określającą współczynnik mający wpływ na wysokość podatku naliczonego możliwego do odliczenia od zakupów towarów i usług dokonywanych przez Fundację. Roczny obrót z tytułu czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego stanowi obrót opodatkowany ( usługi promocyjno - reklamowe w ramach działalności gospodarczej ).

Obrót z tytułu czynności nie dających prawa do obniżenia kwoty podatku należnego stanowi obrót z tytułu działalności statutowej odpłatnej oraz - do momentu obowiązywania art. 90 ust. 7 - dotacje nie mające bezpośredniego wpływu na cenę usług świadczonych przez podatnika.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie ze stanowiskiem podatnika proporcja za rok 2004r. ( struktura sprzedaż za okres od 01.05.2004r. - 31.12.2004r. ) powinna być obliczona w następujący sposób :

obrót opodatkowany: obrót opodatkowany + dotacje nie mające wpływu na cenę świadczonych usług

Proporcja za rok 2005r. winna wyglądać następująco :

obrót opodatkowany : . obrót opodatkowany + obrót z tytułu odpłatnej działalności statutowej.

Zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy przy określaniu proporcji nie należy uwzględniać działalności statutowej nieodpłatnej.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm. ), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Art. 90 ust. 1 ustawy PTU stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust.1 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust.10.

Ponadto, w myśl przepisu art. 90 ust. 3 w/w ustawy, proporcję, o której mowa w ust.2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zgodnie z art. 90 ust. 4 ustawy o PTU proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

Stosownie do art. 163 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie. Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w trakcie 2005r.

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności oraz obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie w jakim czynności te są wykonywane sporadycznie - art. 90 ust. 5 i ust. 6 cyt. pow. Ustawy. Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 90, poz. 756 z 2005 r.) uchylono treść art. 90 ust. 7 cyt. pow. ustawy, który mówił iż do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1. Przepis ten obowiązuje od 1 czerwca 2005 r.

Przy obliczaniu struktury sprzedaży, w liczniku uwzględnia się roczny obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, natomiast w mianowniku uwzględnia się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W związku z tym, iż nie ma kwoty należnej od nabywcy nieodpłatnie świadczonej usługi, Fundacja nie osiąga obrotu z tego tytułu.

Reasumując, do obrotu, w związku z którym podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie należy wliczać nieodpłatnej działalności statutowej.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany