P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1419/UPP-443-113/06/EN

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.12.2006, sygn. 1419/UPP-443-113/06/EN, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz.60 z 2005r. ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, Pani X, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 16.11.2006r.(data wpływu do U.S. 21.11.2006r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę: Pani X zawarła umowę zlecenie z firmą handlową, będącą osobą prawną na prowadzenie im dokumentacji finansowo-księgowej. Jednocześnie nadmienia, iż nie jest pracownikiem tej firmy, jednakże jest zatrudniona w innej firmie na podstawie umowy o pracę. Firmie handlowej co miesiąc wystawia rachunki potwierdzające wykonanie pracy w zamian za co otrzymuje wynagrodzenie.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Wnioskodawcy powyższa czynność nie jest objęta podatkiem od towarów i usług albowiem, zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT przychody z umów zlecenia pozostają poza zakresem podatku VAT, jeżeli pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą istnieją więzy prawne co do warunków wykonywania tych czynności, wynagradzania i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Firma, która zleciła Stronie prowadzenie ksiąg ponosi cały czas odpowiedzialność wobec organów podatkowych i Skarbu Państwa za prawidłowe wywiązywanie się z obowiązków podatkowych. Odpowiedzialności tej w żaden sposób wyłączyć nie można. A to prowadzi Stronę do wniosku, iż jej umowa zlecenie pozostaje poza zakresem podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1, ust. 2, ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: 1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; 2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; 3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do zapisów art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. W art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest między innymi mowa o przychodach uzyskiwanych z tytułu wykonywanych usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. Art. 5a pkt 6 tej ustawy stanowi, że pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust.1 pkt 1,2 i 4-9.

Powołany wyżej przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług wyłącza zatem z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności, co do: warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Panią stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego należy uznać, że wobec istnienia pomiędzy Panią (zleceniobiorcą) a zleceniodawcą więzów prawnych tworzących stosunek prawny co do warunków wykonywania zleconych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, zostały spełnione wymienione w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług przesłanki do nieuznania czynności wykonanych w ramach przedmiotowej umowy zlecenia za działalność gospodarczą o której mowa w art. 15 ust. 1 w/w ustawy.

Stąd postanowiono, jak w sentencji

Urząd Skarbowy w Płocku