Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wnioskuz dnia 25.08.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 13.09.2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 25.09.2006r. (data wpływu 27.09.2006r.) w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizny gruntu.
W odpowiedzi na pismo z dnia 25.08.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach informuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Pan Jan Kowalski w 1996r. nabył wraz z małżonką grunty. Nieruchomość gruntowa nie była nabyta w celu dalszej odsprzedaży tylko pod zalesienie. W 2000r. dokonano podziału 3 dużych działek na mniejsze. Zgodnie z nowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Parzęczew obowiązującym od lipca 2005r. grunty te przeznaczone są pod zabudowę. Wnoszący zapytanie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Grunty nie stanowią majątku firmy
Zdaniem wnoszącego zapytanie darowizna gruntu z podziału działku nie jest opodatkowana podatkiem VAT.
W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdzaco następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy - rozumie się rzeczy ruchome,jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, któresą wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Od chwili wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatkuod towarów i usług, tj. od dnia 1 maja 2004r. zasadą jest więc opodatkowanie dostawy gruntów podatkiem od towarów i usług. Od zasady tej istnieją jednak wyjątki, w postaci zwolnień od opodatkowania tym podatkiem. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
W świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względuna cel lub rezultat takiej działalności. Powyższy przepis wskazuje, że status podatnika uzależniony jest od prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym jest to działalność gospodarcza zdefiniowana na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług.
Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarówi usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegającena wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągłydla celów zarobkowych.
W ustawie o podatku od towarów i usług nie określono definicji częstotliwości.W znaczeniu w jakim funkcjonuje to pojęcie w języku polskim - częstotliwie - oznacza wielokrotnie. Aby dostawę towarów lub świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy w każdym przypadku badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo - prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie(czyli więcej niż jednokrotnie).
Biorąc pod uwagę fakt podziału gruntu na 3 działki tut. organ podatkowy stwierdza,iż spełnione zostały przesłanki powołanych norm prawnych. Wykazany został zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, co zgodnie z art. 15 ustawy o podatkuod towarów i usług powoduje, ze dokonywaną dostawę gruntów należy zakwalifikować jako działalność gospodarczą.
Dodatkowo istotne jest wskazanie na treść art. 113 ust. 1 i 13 ustawy o podatkuod towarów i usług, gdzie ustawodawca postanowił, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Zwolnienia o którym mowa powyżej nie stosuje się m.in. do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę (art. 113 ust. 13 pkt 1lit. d).
Reasumując, gdy osoby fizyczne sukcesywnie dokonują sprzedaży ze swego prywatnego majątku gruntu, który został podzielony na działki, to działanie takie należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przy czym bez znaczenia pozostaje czas oraz forma nabycia nieruchomości gruntowej. Kryterium decydującym o uznaniu podmiotu za podatnika podatku od towarówi usług jest wielokrotny, częstotliwy charakter dokonywanej sprzedaży.
Oznacza to, że podatnicy dokonujący dostaw tych towarów są podatnikami podatku od towarów i usług.
Zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku czynności nieodpłatnych realizowanych przez podatnika (np. darowizny) reguluje art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników,w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Tak więc, aby doszło do opodatkowania darowizny muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
- dokonujący darowizny musi być podatnikiem podatku VAT
- przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa
- przedmiotem darowizny jest towar w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia
- przekazanie musi następować na cele niezwiązane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem
Przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny wskazuje, ze nieruchomość gruntowa będąca przedmiotem dostawy (darowizny) stanowi majątek wspólny małżonków. Grunt nie wchodzi w skład majątku Pana firmy. Nieruchomość gruntowa została nabytaw roku kiedy nie obowiązywała nowa ustawa o VAT, tym samym nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (grunty jako towary zostały uznane od dnia 1 maja 2004r. a zatem przy ich nabyciu w 1996r. nie wystąpił podatek VAT).
W związku z powyższym, darowizna opisanej nieruchomości gruntowej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT
Niniejszainterpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmianylub uchylenia.