Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o V... - Interpretacja - 1433/NG/GV/443-83/2006/LŚ

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.10.2006, sygn. 1433/NG/GV/443-83/2006/LŚ, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Pojęcie sprzedaży, dla celów podatku VAT zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, który stanowi, iż przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Wobec powyższych ustawowych definicji w przedstawionym stanie faktycznym, w związku z otrzymanymi środkami finansowymi z tytułu opłat reprograficznych, wnioskodawca nie dokonuje czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art. 5 ustawy o VAT.

Ponadto w ocenie tut. Organu do otrzymania powyższej opłaty nie będzie miał zastosowania przepis art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, według którego podstawą opodatkowania jest obrót, który stanowi kwota należna z tytułu sprzedaży zwiększona o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Powyższe unormowanie będzie odnosić się jedynie do dotacji lub dopłat o podobnym charakterze, które mają charakter przedmiotowy dla określonych podatników tj. gdy dotyczą dofinansowania dla dostawcy konkretnego towaru lub usługodawcy konkretnej usługi. W przedmiotowej sprawie środki z tytułu opłat reprograficznych przekazywane wydawcom i twórcom mają ewidentnie charakter podmiotowy i nie są powiązane z konkretnymi czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez wnioskodawcę. Można zatem stwierdzić, iż opłata ta nie stanowi elementu wynagrodzenia podatnika i tym samym nie powiększa kwoty należnej z tytułu sprzedaży.

Konkludując, środki finansowe otrzymywane przez podatnika z tytułu opłat reprograficznych, nie podlegają podatkowi od towarów i usług, a podatnik nie jest zobowiązany (ani uprawniony) do wystawienia faktury VAT z tytułu otrzymania tych środków.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów