P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NUR2/443-284/06/JP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.10.2006, sygn. 1471/NUR2/443-284/06/JP, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest w trakcie zawierania z kontrahentem porozumienia, którego istotą jest zobowiązanie się Spółki m. in. do nie zaskarżania i nie wnoszenia sprzeciwów w postępowaniach w przedmiocie pozwoleń związanych z budową budynku (m. in. pozwolenie na budowę i pozwolenie na użytkowanie) i innych postępowaniach administracyjnych oraz do zaniechania składania określonych oświadczeń w mediach oraz wobec organów administracyjnych. W zamian za powyższe zobowiązania druga strona umowy zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia określonego przez Strony jako "odszkodowanie".

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy kwota wypłacona na rzecz Spółki powinna być powiększona o kwotę należnego podatku od towarów i usług?

Spółka wskazuje, iż bez względu na fakt, iż kwota należności wynikająca z Porozumienia określona została przez strony jako odszkodowanie, które co do zasady pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT, to pierwszeństwo należy przyznać rzeczywistemu charakterowi świadczenia wynikającego z przedmiotowego Porozumienia. W ocenie Spółki w niniejszej sprawie spełnione są przesłanki do uznania opisanej czynności za opodatkowaną podatkiem VAT, tj.:

1. porozumienie ma charakter umowy zobowiązaniowej, która nakłada na strony określone obowiązki i uprawnienia;

2. związek między otrzymanym przez Spółkę wynagrodzeniem (odszkodowaniem), a świadczeniem przez Spółkę usługi w postaci zaniechania określonych czynności ma charakter bezpośredni;

3. druga strona również otrzymuje bezpośrednią korzyść;

4. Spółka zobowiązuje się do zaniechania pewnych czynności będąc podatnikiem VAT, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż odszkodowanie zastrzeżone w Porozumieniu powinno być powiększone o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu zobowiązanie Spółki wyczerpuje dyspozycję przywołanego wyżej przepisu, a co za tym idzie stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie