P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443-182/06/SS

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2006, sygn. 1472/RPP1/443-182/06/SS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 18 stycznia 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 26 stycznia 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Instytut prowadzi (również w ramach działalności statutowej) badania różnego rodzaju: A.krajowe wieloletnie projekty badawcze (granty) własne, rozwojowe, zamawiane, promotorskie i specjalne,B.krajowe wieloletnie projekty badawcze zamawiane i celowe, w których Instytut nie jest koordynatorem,C.zagraniczne wieloletnie projekty badawcze, realizowane w ramach Projektów Ramowych Unii Europejskiej,D.zagraniczne wieloletnie projekty badawcze, realizowane w ramach bilateralnych umów dotyczących programów o współpracy naukowej i technologicznej zawieranych przez Rząd Polski z rządami innych krajów UE,E.zagraniczne umowy i zlecenia na wykonanie prac naukowo-badawczych, zawierane bezpośrednio przez Instytut z zagranicznym podmiotem zlecającym w ramach wspólnych projektów naukowych.Ww. badania finansowane są z różnych źródeł: z dotacji z budżetu państwa (na działalność statutową, na inwestycje), ze środków przekazywanych przez organizacje i podmioty władzy publicznej oraz ze środków otrzymywanych od podmiotów krajowych (osób prawnych), które są koordynatorami projektów zamawianych i celowych, finansowanych z budżetu państwa.

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Instytut, dotyczy opodatkowania podatkiem VAT ww. usług naukowo - badawczych.

Instytut stoi na stanowisku, że prowadzenie badań wymienionych powyżej w pkt A i B nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jeżeli umowy, w ramach których badania te są wykonywane, nie zakładają istnienia podmiotu będącego odbiorcą tych usług oraz jeżeli zawierają postanowienie, że Instytutowi przysługuje prawo własności do wyników badań naukowych. Zdaniem Instytutu, prowadzenie badań wymienionych powyżej w pkt C, D i E nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jeżeli umowy, w ramach których badania te są wykonywane, nie zakładają istnienia podmiotu będącego odbiorcą tych usług oraz jeżeli dotyczą refundacji przez podmiot zagraniczny kosztów poniesionych przez Instytut w trakcie wykonywania zadań projektu badawczego.

Z dniem 01 stycznia 2006 r. z załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku, została wykreślona pozycja nr 5, czyli usługi naukowo - badawcze (PKWiU 73). Tym samym usługi te zostały objęte stawką VAT w wysokości 22%.

Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i usług na terytorium kraju. Definicję świadczenia usług zawiera przepis art. 8 ust. 1 ww. ustawy, który brzmi: "1. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa."

Świadczenie, o którym mowa wyżej, zakłada istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą, konsumentem). Rozstrzygnięcie, czy czynności związane z prowadzeniem badań naukowych stanowią świadczenie usług w rozumieniu ww. przepisów może być dokonane na podstawie analizy konkretnych umów, dotyczących danego stanu faktycznego. Jeżeli z zawartych umów na wykonanie usług naukowo - badawczych wynika, że nie jest dokonywane żadne świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, wówczas nie występuje (w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z danymi zawartymi we wniosku Instytutu, wszystkie usługi naukowo - badawcze wymienione we wniosku, są wykonywane na podstawie umów, które nie przewidują istnienia podmiotu będącego odbiorcą tych usług.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie