Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 07.03.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko
Podatnika za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia zamierza rozpocząć działalność usługową w zakresie wymiany okien w budynkach mieszkalnych. W związku z powyższym Podatnik pyta, czy w cenie usługi polegającej na wymianie okien w budynkach mieszkalnych można, oprócz robocizny, zawrzeć wartość użytych materiałów, tj stolarki oraz materiałów uzupełniających, takich jak masy uszczelniające i tynkarskie, kotwy, farby, jeżeli usługodawca nie jest ich producentem. Zdaniem Spółdzielni wartość zużytych materiałów powinna być składnikiem ceny świadczonej usługi i podlegać w całości opodatkowaniu 7% stawka podatku VAT.
Zgodnie z art. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy o VAT).
Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT. Zatem o tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Odnosząc się do rodzaju wykonywanej przez Podatnika usługi należy stwierdzić, że zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków usługodawcy. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU tj. informacje dotyczące charakteru usługi. Organ Skarbowy nie jest właściwy do klasyfikowania usług wg PKWiU.
Naczelnik tut. Urzędu zauważa, że w przypadku, gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest producentem montowanych wyrobów i czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług, to cała wartość świadczonej usługi (wraz z wartością montowanych towarów) podlega, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu według stawki właściwej dla usługi, tj. 7%.