Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w piśmie złożonym w Urzędzie Skarbowym w dniu 04.11.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 14a § 1 ww. Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, jest obowiązany do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Stan faktyczny sprawy:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu drobnymi artykułami - prasą itp. - Kiosk RUCH. Z tego tytułu jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Prowadzoną działalność chciałby poszerzyć o usługi pocztowe : przyjmowanie korespondencji, wpłaty z tytułu rachunków za gaz, energii, TVP, sprzedaż znaczków pocztowych itp.
Zapytanie wnioskodawcy:
Czy wykonywane usługi pocztowe będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT czy też będą zwolnione od podatku VAT?
Stanowisko wnioskodawcy:
Usługi pocztowe są zwolnione od podatku.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz 2 tego załącznika wymienione zostały usługi świadczone przez pocztę państwową PKWiU 64.11.Zwolnienie to ma charakter przedmiotowo-podmiotowy i ma zastosowanie wyłącznie do usług pocztowych świadczonych przez pocztę państwową. Treść tego przepisu wskazuje, który podmiot może korzystać ze zwolnienia od podatku. Dlatego też podmioty niebędące pocztą państwową nie mogą korzystać z tego zwolnienia nawet jeśli wykonują takie same czynności jak poczta państwowa.
W ramach usług pocztowych świadczonych przez inny niż poczta państwowa podmiot ze zwolnienia z VAT może korzystać jedynie sprzedaż znaczków w myśl art. . 43 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia sie z podatku dostawę za cenę równą wartości nominalnej znaczków pocztowych, znaków skarbowych i innych znaków tego typu. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w zał. Nr 4 do ustawy. W poz. 3 tego załącznika wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego ( SekcjaJ 65-67 ex) z wyłączeniem:1)działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,2)usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,3)usług doradztwa finansowego ( PKW iU ex 67.13.10-00.20),4)usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20,-00.30) z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,5)usług ściągania długów oraz faktoringu,6)usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43ust. 1 pkt 12 ustawy7)usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
Jak wynika z powyższego wśród usług wyłączonych ze zwolnienia nie znajdują się usługi pośrednictwa pieniężnego pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane o symbolu PKWiU 65.12.10-00.90 co oznacza że podlegają one zwolnieniu od podatku VAT.
Reasumując
Świadczone przez Pana usługi w zakresie :przyjmowania korespondencji podlegają opodatkowaniu stawką 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy,przyjmowania wpłat pieniężnych z tytułu należności za gaz, energie, TVP itp. są zwolnione od podatku VAT na mocy cytowanego wyżej art.43 ust 1 pkt 1 - poz 3 załącznika nr 4.sprzedaż znaczków jest zwolniona od podatku, zgodnie z cytowanym wyżej art. 43 ust. 1 pkt 4 jeżeli dokonywana jest za cenę równą wartości nominalnej tego znaczka. W przeciwnym wypadku podlega opodatkowaniu stawką 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1ww. ustawy.
Podkreślenia wymaga przy tym jednak, że prawidłowej klasyfikacji usług powinien dokonać podatnik we własnym zakresie lub - w przypadku trudności - może zwrócić się do właściwego organu statystycznego z wnioskiem o zaklasyfikowanie świadczonych usług.
Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a§ 4 i 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.