Temat interpretacji
W związku z art. 5 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie pożyczek zwrotnych na cele mieszkaniowe, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest nieprawidłowe.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zgodnie z regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych środki tego Funduszu, przeznacza m.in. na pożyczki zwrotne na cele mieszkaniowe. Pożyczki zwrotne na cele mieszkaniowe udzielane są na remont, budowę, zakup mieszkania. Oprocentowanie pożyczek na cele mieszkaniowe w skali roku wynosi 2 % od wysokości udzielonego kredytu. Odsetki wpływają na zwiększenie ZFŚS. Przesłane pytanie jest następujące: czy odsetki od zwrotnych pożyczek mieszkaniowych podlegają ustawie o VAT w związku z czym wpływają na proporcję o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.
We własnym stanowisku Spółka stwierdziła, że usługi udzielania pożyczek zaliczane są do usług pośrednictwa finansowego PKWiU 65.22.10, a ich świadczenie zwolnione jest od podatku od towarów i usług. W tej sytuacji zastosowanie winien mieć przepis art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT. Odsetki te będą zmniejszały udział czynności od których odliczenie przysługuje w rocznym obrocie (art. 90 ust. 10 ustawy o VAT).
Ustosunkowując się do powyższego stanowiska Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że jest ono nieprawidłowe i wyjaśnia.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy o VAT, podlega między, innymi odpłatne świadczenie usług. Udzielanie pożyczek należy do czynności zdefiniowanych w art.8 ust.1 ustawy o VAT tzn. jest usługą, sklasyfikowaną w grupowaniu PKWiU 65.22.10 i co do zasady podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, ale zwolnioną na podstawie art.43 ust.1 poz.3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT.
Jednak w przypadku udzielania pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych należy wziąć pod uwagę charakter tych czynności. W odróżnieniu od innych czynności realizowanych w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych np. zakup i odsprzedaż usług i towarów na rzecz pracowników, udzielanie pożyczek jest czynnością samoistną podejmowaną przez podatnika, bez udziału innych kontrahentów, a więc nie jest czynnością utożsamianą z działalnością gospodarczą podatnika. Udzielanie pożyczek socjalnych nie jest związane z udziałem w obrocie gospodarczym. Uzyskany obrót w postaci odsetek ma charakter waloryzacyjny dokonanego wcześniej odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Nie jest to zatem działalność nastawiona na zysk.
Z tych względów, czynności udzielania pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a uzyskane odsetki nie będą stanowiły obrotu w rozumieniu ustawy o VAT i w konsekwencji ich wartość nie będzie wpływała na proporcję o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.