Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.04.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 25.04.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.04.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie czy na fakturach VAT wystawianych przez dostawcę usług może być umieszczany numer NIP nabywcy poprzedzony kodem PL w sytuacji, gdy nabywca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE -
podziela Pana pogląd w sprawie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, wynika że prowadzi Pan działalność gospodarczą wyłącznie na terenie kraju. Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług i nie jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Pana kontrahent, na fakturach wystawianych za najem lokalu i zużycie energii elektrycznej umieszcza przed Pana numerem NIP przedrostek PL.
W Pana ocenie, przedrostek PL przed numerem NIP, może być umieszczany na fakturach wyłącznie w przypadku, gdy nabywca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE.
Tut. Organ podziela Pana pogląd w sprawie.
Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) określają przypadki, w których podmioty obowiązane są do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL. Przepis art. 97 ust. 10 w/w ustawy o VAT stanowi, że podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, zarejestrowane jako VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, przy dokonywaniu wewnątrzwspółnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL. Przepis ten wskazuje wprost, że jedynie podmioty zarejestrowane jako VAT UE są uprawnione do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.
W sytuacji, gdy nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT UE, umieszczanie na fakturach VAT Pana numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonego kodem PL jest niedopuszczalne.
Zgodnie z § 17 ust. 1 w/w rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Stosownie do § 18 ust. 1 w/w rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12 rozporządzenia, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).