POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/406-15/06/KR

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2006, sygn. PP/406-15/06/KR, Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.02.2006 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż ma on prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych w miesiącu styczniu przed dniem 9.01.2006 r. to jest przed dniem rejestracji dla celów podatku VAT.

UZSADNIENIE

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W dniu 09.02.2006 r. pan "X" złożył wniosek o wydanie interpretacji w sprawie możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT otrzymanych w miesiącu styczniu 2006 r. przed dniem rejestracji dla celów podatku VAT, która nastąpiła w dniu 9.01.2006 r.

Stan faktyczny przedstawia się następująco: podatnik dokonał rejestracji w podatku od towarów i usług w dniu 9.01.2006 r. Natomiast faktury za zakupione towary i usługi podatnik otrzymywał przez cały miesiąc styczeń 2006 r.

Zdaniem podatnika ma on prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony ze wszystkich faktur otrzymanych w miesiącu styczniu 2006 r., a więc i tych które otrzymał przed datą rejestracji dla celów podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela pogląd podatnika i uznaje, że stanowisko podatnika jest prawidłowe i ma on prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych w miesiącu styczniu przed dniem rejestracji dla celów podatku VAT.

Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast z art. 88 ust. 4 ww. ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96. Przepis art. 88 ust. 4 nie wskazuje więc wprost braku możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupów dokonanych przed dniem rejestracji i przed tym dniem otrzymanych. Wobec tego należy przyjąć, że przewidziane w art. 88 ust. 4 wyłączenie ma zastosowanie tylko wtedy gdy zgłoszenie rejestracyjne nie zostanie dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. W tym przypadku okres rozliczeniowy minął 27.02.2006 r., a zatem podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego przed jego upływem.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu