POSTANOWIENIE - Interpretacja - PDG/415-19/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.07.2006, sygn. PDG/415-19/06, Urząd Skarbowy we Włocławku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.05.2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 19.05.2006r.), Pana ... , NIP 888-001-52-73, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku

postanawia

stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19.05.2006r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Pana ... - wspólnika Spółki Jawnej ..., dotyczący udzielenia interpretacji przepisów art. 76 związku z art. 76b ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.).

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w Spółce Jawnej, polegającą na produkcji m.in. mebli biurowych i korzysta

z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Część produkcji w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zostaje wywieziona do krajów UE. Spółka z tego tytułu korzysta z preferencyjnego opodatkowania podatkiem VAT oraz składa deklaracje podatku VAT z wykazanymi do zwrotu kwotami podatku. Kwoty zwrotu podatku w świetle zapisu art. 76b ustawy Ordynacja podatkowa, stanowią nadpłaty określone art. 76 tejże ustawy. W związku z czym, Spółka może na podstawie złożonego wniosku, w przypadku, gdy nie posiada zaległości podatkowych, zaliczyć zwrot podatku VAT na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi fakt, czy Spółka może wnosić o zaliczenie wyżej określonych zwrotów / nadpłat na poczet przyszłych zobowiązań wspólników Spółki w podatku dochodowym od osób fizycznych

W myśl wyrażonego we wniosku stanowiska, przysługujący Spółce zwrot podatku VAT może być zaliczony na poczet przyszłych zobowiązań wspólników z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Spółka jawna jest spółką osobową, co między innymi oznacza, zgodnie z ustawą Kodeks spółek handlowych, że za zobowiązania odpowiada spółka swoim majątkiem oraz bez żadnych ograniczeń wspólnicy spółki. Tożsama jest odpowiedzialność wspólników za zobowiązania podatkowe spółki jawnej, co jednoznacznie reguluje art. 115 ustawy Ordynacja podatkowa (wymagane jest wydanie decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej). Zdaniem Wnioskodawcy, odpowiedzialność wspólników i spółki za zobowiązania podatkowe wydaje się być "nierozłączna", bowiem traktowani są jak jeden "podatnik", jednocześnie przepis podatkowy art. 76 ustawy Ordynacja podatkowa, nie zabrania podatnikowi-spółce zarachowania nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań wspólników tej spółki, poprzez wydanie odpowiedniego postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 76 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenia nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

W przypadku zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych, w świetle art. 76a ustawy Ordynacja podatkowa, wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie. Zażalenie kwestionujące sposób zaliczenia nadpłaty może złożyć podatnik, któremu stwierdzono nadpłatę, a który ma jednocześnie zaległości podatkowe i nie zgadza się z faktem lub sposobem jej zaliczenia.

Jednocześnie, jeśli podatnik nie ma zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatkowych i nie złożył dyspozycji, by nadpłatę zaliczyć w całości lub części na poczet przyszłych własnych zobowiązań podatkowych, zgodnie z art. 77b pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, zwrot nadpłaty winien nastąpić na wskazany rachunek bankowy podatnika.

Ponadto, zgodnie z art. 87 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług

(Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika

w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (...). Zatem w świetle powołanych przepisów, zwrot podatku od towarów i usług może być dokonany tylko podatnikowi (spółce jawnej) i nie może podlegać zaliczeniu na poczet zobowiązań innych podmiotów (zaliczek podatku dochodowego wspólników) zarówno na wniosek jak i z urzędu. Dlatego też, Spółka może wnosić o zaliczenie zwrotów czy nadpłat, na poczet własnych przyszłych zobowiązań podatkowych, a nie wspólników Spółki.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku nie podziela stanowiska Wnioskodawcy wyrażonego w przedmiotowym piśmie w sprawie możliwości zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług na poczet przyszłych zobowiązań wspólników Spółki w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania przedmiotowego postanowienia.

Ponadto informuję, że w świetle art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie:

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy

w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku.

Urząd Skarbowy we Włocławku