Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) po... - Interpretacja - PPDE/443-19/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.05.2006, sygn. PPDE/443-19/2006, Urząd Skarbowy w Biłgoraju

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie indywidualnej podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju

stwierdza,

iż przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko wnioskodawcy w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe - przy uwzględnieniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 15.05.2006r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju pisemny wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik nabył telewizor Samsung oraz aparat fotograficzny Canon dla celów prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie instalatorstwa elektrycznego. Wnioskodawca wyjaśnia, iż telewizor został na stałe podłączony jako monitor komputera stanowiącego wyposażenie biura i wykorzystywanego do działalności gospodarczej, natomiast aparat fotograficzny również wykorzystywany jest dla celów działalności gospodarczej i służy do dokumentowania wykonanych tras kablowych na ścianach budynków przed tynkowaniem. Podatnik jednoznacznie stwierdził, że w/w sprzęty używane są wyłącznie do działalności opodatkowanej.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym strona wnosi o udzielenie informacji, czy ma prawo obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony przy zakupach w/w towarów, przy czym wyraża przekonanie, iż takie prawo jej przysługuje.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju podziela stanowisko strony zawarte we wniosku i wyjaśnia co następuje.

Generalna zasada dotycząca prawa do obniżania podatku należnego o podatek naliczony, wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Zgodnie z tym przepisem w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 w/w ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 oraz art. 124.

Najistotniejszym warunkiem umożliwiającym podatnikowi VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych, co wg przedstawionego stanu faktycznego zostało spełnione. Jeżeli związek taki istotnie występuje, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur z tytułu nabycia towarów i usług, a także tych faktur, które potwierdzają dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego. Ustawa o VAT przewiduje pewne wyłączenia i ograniczenia dotyczące prawa od obniżania podatku należnego o podatek naliczony, jednak nie dotyczy to w/w czynności.

Należy również wskazać, że w postępowaniu prowadzonym w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej wyjaśnia się stan prawny przyjmując, że zachodzą określone stany faktyczne podane przez podatnika. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju nie może bowiem w tym trybie weryfikować stanu faktycznego w sensie oceny, czy w/w sprzęt służy podatnikowi wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ocena taka można być dokonana jedynie w wyniku kontroli podatkowej, bądź postępowania podatkowego, w których wyjaśnia się między innymi stan faktyczny poddając go kompleksowej analizie.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc z chwilą zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a par. 4, art. 223 par. 1, art. 236 par. 1 i par. 2 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa). Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Biłgoraju