Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 07 czerwca 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 14 czerwca 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
postanawia
uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że członek Spółdzielni, posiadający od 21.06.2001 r. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ma dokonać dopłaty do wkładu budowlanego w związku ze zwiększeniem powierzchni lokalu mieszkalnego przez zabudowę suszarni.
Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółdzielnia dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dopłaty do wkładu budowlanego, która ma być wniesiona przez członka Spółdzielni w związku z przyszłym ustanowieniem na jego rzecz spółdzielczego prawa do dodatkowej powierzchni użytkowej mieszkania, uzyskanej w wyniku zabudowy suszarni.
Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż w/w dopłata nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż ustanowienie prawa do lokalu mieszkalnego, który ma zostać powiększony, nastąpiło przed wejściem w życie ustawy o VAT.
Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl przepisu art. 7 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
Przepis art. 19 ust. 13 pkt 10 w/w ustawy stanowi m.in., że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w przypadku czynności ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych
Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 15 w/w ustawy w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10 otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 14 w/w ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Tym samym zwolnienie o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy, nie będzie miało zastosowania w przedmiotowej sprawie.
Podstawową stawką podatku od towarów i usług jest stawka 22 % (art. 41 ust. 1 w/w ustawy). Wyjątki od tej reguły (dostawy towarów i usług zwolnione od podatku lub opodatkowane stawkami niższymi od podstawowej) powinny być interpretowane w sposób ścisły. Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b w/w ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Biorąc pod uwagę w/w przepisy należy stwierdzić, iż w sytuacji, w której Spółdzielnia otrzymuje dopłaty do wkładu budowlanego w celu ustanowienia spółdzielczego prawa do dodatkowej powierzchni użytkowej mieszkania, uzyskanej poprzez zabudowę innych pomieszczeń (np. suszarni), Spółdzielnia zobowiązana jest odprowadzić podatek od dokonanych wpłat wg właściwej stawki, tj. 7%.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.