Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa ? Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 18.11.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 22.11.2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 09.02.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawia
uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 18.11.2005r. za prawidłowe.
Uzasadnienie
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia posiada własny serwer, do którego sygnał dostarcza TP.SA na podstawie umowy pomiędzy TP S.A. i Spółdzielnią. Spółdzielnia zawiera ze wszystkimi użytkownikami swojego Internetu (na terenie Spółdzielni) umowy na korzystanie z sygnału Internetu i na tej podstawie wystawia faktury. Obecnie niektórzyz korzystających z Internetu są zainteresowani uzyskaniem faktur na dwie osoby fizyczne.
W związku z powyższym Wnioskodawca stawia pytanie:?czy prawidłowym będzie wystawienie faktury na dwie osoby fizyczne zamieszkujące wspólnie za skorzystanie ze stałego dostępu do Internetu w jednym lokalu mieszkalnym??
Zdaniem Strony jest możliwe wystawienie faktury na dwie osoby fizyczne zamieszkujące wspólnie za skorzystanie ze stałego dostępu do Internetu w jednym lokalu mieszkalnym opierając się na wytycznych do wystawiania faktur zawartych w § 11 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. Strona zaznacza, iż w jej opinii podstawą wystawienia faktury na dwie osoby fizyczne jest umowa zawarta z tymi osobami.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania
zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798), określono szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania. W myśl § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej:
- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
- dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejnyfaktury oznaczonej jako ?FAKTURA VAT?; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży o charakterze ciągłym;
- nazwę towaru lub usługi;
- jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
- wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
- stawki podatku;
- sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
- wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
- kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.
Z powołanych wyżej unormowań prawnych określających zasady wystawiania faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży oraz danych, które winna zawierać faktura wynika, iż takimi danymi, są
m.in. nazwa lub imię i nazwisko nabywcy oraz jego numer identyfikacji podatkowej. Nabywcą usługi w przedmiotowej sprawie będzie osoba, z którą Spółdzielnia podpisała umowę o świadczenie usługi stałego dostępu do Internetu. Jeżeli więc Spółdzielnia podpisała umowę sprzedaży w/w usługi z dwoma osobami zajmującymi jeden lokal mieszkalnyi obie te osoby są wymienione w tej umowie to osoby te uznane są za nabywców, na których winna być wystawiona faktura. Faktura sprzedaży może wówczas zawierać dane dwóch osób wymienionych w danej umowie o świadczenie usługi stałego dostępu do Internetu.
Podsumowując powyższe, należy uznać, iż rzeczywiście jest możliwe wystawienie faktury na dwie osoby fizyczne zamieszkujące w jednym lokalu mieszkalnym za skorzystanie ze stałego dostępu do Internetu jednakże obie te osoby muszą widnieć w umowie jako nabywcy tejże usługi.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu
faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
Pouczenie
Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.