Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), § 5 ust. 8 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 24.05.2006 r. bez znaku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku za prawidłowe.
Wnioskiem z dnia 24.05.2006 r. bez znaku, spółka zwrócił się do tut. Organu podatkowego z zapytaniem w sprawie obowiązku wymontowania modułów fiskalnych w kasach i ich odesłania do serwisu centralnego producenta (importera) przez podatników, którzy zlikwidowali działalność, bądź zaprzestali używania kas i dokonali odczytów z pamięci fiskalnej zamykając tym samym pracę kasy w trybie fiskalnym.
Zdaniem Jednostki, w przedstawionej wyżej sytuacji nie ma ona obowiązku wymontowania pamięci fiskalnej i odesłania jej serwisowi, ponieważ kasa w całości jest jej własnością i nie ma przepisu, który pozwala serwisom na taką operację. W ocenie Podatnika przepis § 5 ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.07.2002 r. nie ma zastosowania w tej sytuacji gdyż nie dokonuje on wymiany pamięci fiskalnej.
Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza co następuje:
Zgodnie z zapisem § 5 ust 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. z 2002 r. Nr 108, poz. 948 ze zm.), zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Natomiast zgodnie § 5 ust 9 cyt. rozporządzenia pamięć fiskalna podlegająca wymianie, po dokonanych czynnościach określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia, jest przechowywana przez producenta lub importera przez okres 3 miesięcy od daty ich dokonania, a po tym okresie - komisyjnie zniszczona.
Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, w sytuacji gdy Jednostka zaprzestała używać kasy, po dokonaniu z udziałem pracownika urzędu skarbowego czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy oraz sporządzeniu na tę okoliczność protokołu, a tym samym kończąc pracę kasy w trybie fiskalnym - nie ma ona obowiązku wymontowania pamięci fiskalnej i odesłania jej do producenta.