Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia spółki cywilnej na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach, znak: OG-005/197/PP2/443/66/OS z dnia 27.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach dokonuje
zmiany udzielonej interpretacji.
W dniu 23.11.2005 r. do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wpłynął wniosek Spółki APR System (uzupełniony w dniu 20.12.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Wnioskodawca zwrócił się z prośbą o interpretację przepisu art. 41 ust. 2 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w związku z art. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.).
Mianowicie, zapytano czy Spółka świadcząc usługi polegające na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz przeniesienia praw autorskich związanych z wykonanym oprogramowaniem jest twórcą oprogramowania w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i czy świadczone usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce 7%.
We wniosku przedstawiono stan faktyczny, z którego wynika, iż APR System prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. tworzenia oprogramowania komputerowego na konkretne potrzeby indywidualnych odbiorców oraz udzielania niewyłącznej licencji, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Za udzielanie licencji Spółka otrzymuje wynagrodzenia w formie honorarium. Spółka zatrudnia pracowników.
Zdaniem Spółki w/w usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7%, gdyż Spółka wypełnia postanowienia art. 8 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w dniu 27.12.2005 r. w postanowieniu, znak: OG-005/197/PP2/443/66/OS stwierdził, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest prawidłowe. W ocenie Naczelnika, świadczenie usług polegających na tworzeniu oprogramowania komputerowego oraz przeniesienia praw autorskich związanych z wykonywanym oprogramowaniem, zgodnie z przepisami art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, poz. 162 załącznika nr 3 oraz art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.
W odniesieniu do części zapytania Podatnika o rozstrzygnięcie kwestii czy Spółka jest twórcą oprogramowania w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych organ podatkowy stwierdził, iż nie jest uprawniony do kwalifikowania charakteru czynności dokonywanej przez podatnika, w oparciu o przepisy inne niż prawo podatkowe.
Na powyższe postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w sprawie udzielonej interpretacji Spółka APR System złożyła zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach.
Wydanej interpretacji zarzucono niepełne uzasadnienie faktyczne i prawne, co zdaniem Strony wyraża się w uzyskaniu bardzo ogólnej odpowiedzi nienoszącej znamion indywidualności.
W złożonym zażaleniu stwierdzono, iż przytoczone przepisy merytoryczne dotyczące podatku VAT są znane Podatnikowi i nie budzą wątpliwości. Jak potwierdza odpowiedź Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach są prawidłowo interpretowane przez Jednostkę, która chciała uzyskać odpowiedź na pytanie czy Spółka jest twórcą oprogramowania w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i jako twórca podlega w/w przepisowi art. 41 ust. 2 ustawy o podatku VAT w związku z poz. 162 załącznika nr 3 do tej ustawy. Podatnik uznał za nietrafną i nieprawidłową odpowiedź organu podatkowego, iż nie jest on uprawniony do kwalifikowania charakteru czynności dokonywanej przez podatnika w oparciu o przepisy inne niż podatkowe.
Składając zażalenie Podatnik wniósł o uchylenie przedmiotowego postanowienia i wydanie nowej opinii w sprawie.
Po przeanalizowaniu zgromadzonego w przedmiotowej sprawie materiału dowodowego - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, że istnieją przesłanki do zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach.
Z zaskarżonego postanowienia wynika, iż świadczenie przez spółkę cywilną usługi polegające na wykonywaniu oprogramowania komputerowego oraz przeniesienia praw autorskich związanych z wykonanym oprogramowaniem podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%.
Stanowisko takie wynika z faktu, że usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania są opodatkowane 7% stawką podatku, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., w związku z poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy o podatku VAT.
Ponieważ powyższy przepis odsyła do przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, należało w tej sprawie rozważyć, czy spółka jest twórcą w rozumieniu powyższych przepisów.
Stosownie do art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór), a w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).
W prawie autorskim mamy do czynienia z dwoma rodzajami praw: autorskimi prawami osobistymi oraz autorskimi prawami majątkowymi. Zasadą jest, iż z utworu może korzystać lub nim rozporządzać tylko osoba uprawniona. Najczęściej będzie to sarn twórca lub - jeżeli z mocy ustawy autorskie prawa majątkowe przysługują innej osobie niż twórca - ta osoba, albo tez osoba, która je nabyła lub na rzecz, której ustanowiona została licencja.
Twórcą w rozumieniu przepisów art. 5 i art. 8 wymienionej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest obywatel polski lub obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którego nazwisko w charakterze twórcy uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub, którego autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku rozpowszechnianiem utworu. Dopóki twórca nie ujawnił swojego autorstwa, w wykonywaniu prawa autorskiego zastępuje go producent lub wydawca, a w razie ich braku - właściwa organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
Twórcy, zgodnie z przepisem art. 16 cytowanej ustawy przysługuj ą autorskie prawa osobiste obejmujące przede wszystkim prawo autora do wiązania z dziełem jego nazwiska. Prawo to nigdy nie wygasa i jest, z natury rzeczy, niezbywalne, nie można się go zrzec ani przenieść na inną osobę. W ramach ochrony dóbr osobistych autor ma prawo do przedstawiania utworu pod pseudonimem lub anonimowo. Można, więc powiedzieć, że autorskie prawa osobiste chronią pewien "intelektualny" związek twórcy z dziełem.
Drugi rodzaj praw autorskich - prawa majątkowe mogą przysługiwać w niektórych sytuacjach również osobom innym niż twórca utworu z mocy ustawy lub z mocy stosownej umowy cywilnoprawnej. Dotyczy to np. autorskich praw majątkowych pracodawcy, którego pracownik stworzył utwór.
Zgodnie, bowiem z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.
Spółka cywilna, która zwróciła się z wnioskiem o interpretacje przepisów, niewątpliwie nie jest osobą fizyczną. Zatrudniając pracowników Spółka jest pracodawcą i zgodnie z art. 12 oraz art. 74 ust. 3 w/w ustawy przysługują jej prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika lub grupę pracowników w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Jednakże, nie przysługują jej autorskie prawa osobiste a w szczególności - prawo do autorstwa utworu. Niespełniona, więc zostaje przesłanka do uznania jej za twórcę, o którym mowa w ustawie o prawie autorskim.
Dlatego też, mając na uwadze zapisz pozycji 162 załącznika nr 3 do ustawy o podatku VAT stwierdzić należy, że spółce cywilnej nie przysługuje prawo do stosowania 7% stawki podatku na świadczone usługi związane z wykonywaniem oprogramowania komputerowego.
Usługi te będą opodatkowane wg stawki podatku od towarów i usług w wysokości 22%, na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
Dlatego też, w tym zakresie należy dokonać zmiany interpretacji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach.