Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny.postanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności wykonuje usługi transportu towarów na terenie kraju, które następnie są wywożone do państwa trzeciego. Transport przez terytorium Polski odbywa się na podstawie krajowego listu przewozowego. W tym przypadku list ten zawiera oświadczenie nadawcy przesyłki wskazujące, że przewożony towar przeznaczony jest do wywozu z kraju drogą morską oraz podaje kraj przeznaczenia towaru. Spółka w momencie wystawienia nabywcy usługi faktury VAT posiada jedynie w/w list oraz oświadczenie. Dokument SAD Spółka otrzymuje dopiero w późniejszym terminie. Zdaniem Spółki po otrzymaniu kopii dokumentu SAD od kontrahenta w późniejszym terminie, jest ona uprawniona do dokonania korekty sprzedaży wykazanej ze stawką 22 % oraz zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała przedmiotowy dokument.
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, 535 ze zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego.
Ponadto zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. W myśl ust. 2 w/w § 7 przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się w przypadku posiadania przez podatnika odpowiednich dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy.
W związku z powyższym zastosowanie 0% stawki podatku VAT przy usłudze transportu międzynarodowego uzależnione zostało od posiadania przez podatnika w/w dokumentów. Zatem jeśli Spółka na dzień powstania obowiązku podatkowego nie posiada powyższych dokumentów potwierdzających, iż wykonana usługa transportu stanowi część usługi transportu międzynarodowego winna potraktować świadczoną usługę jako transport krajowy i zastosować stawkę 22%.
Należy zauważyć, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera przepisów szczególnych w kwestii dokonania korekty podatku w związku z otrzymaniem dokumentu celnego potwierdzającego wykonanie usługi transportu stanowiącej część usługi transportu międzynarodowego. A zatem w powyższej kwestii winno stosować zasady ogólne.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
W myśl § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798) w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Zgodnie natomiast z § 17 ust. 1 w/w rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Zgodnie zaś z § 16 ust. 4 w/w rozporządzenia sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.
W związku z powyższym Spółka w momencie otrzymania dokumentów potwierdzających wykonanie transportu stanowiącego część usługi transportu międzynarodowego winna wystawić fakturę korygującą, przy czym podatek należny Spółka ma prawo skorygować dopiero w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru tej faktury przez nabywcę.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.