Temat interpretacji
Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak: PKS-50/8/2006 z dnia 23 stycznia 2006 r. (data wpływu do Urzędu 25.01.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż
Spółka jako uprawniony przewoźnik wykonujący publiczny transport zbiorowy osób jest organizatorem turystyki prowadzącym działalność gospodarczą określoną w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. o usługach turystycznych. Przy świadczeniu usług turystyki oprócz usług nabywanych od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty, część świadczeń w ramach tej usługi Spółka wykonuje we własnym zakresie (tzw. "usługi własne"). Odrębnie ustala podstawę opodatkowania VAT dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych. Spółka jako przewoźnik wykonujący publiczny transport osób opodatkowuje wykonywanie usługi stawką 7%.
Zdaniem Spółki właściwą stawką do opodatkowania własnej usługi transportowej jest stawka 7%. Podatnik prosi o potwierdzenie powyższego stanowiska w sprawie.
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz zapytania podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 119 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie (usługi własne), odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W myśl natomiast art. 119 ust. 6 w/w ustawy, w przypadkach o których mowa w ust. 5, podatnik obowiązany jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż zarówno usługi własne, jak i usługi nabyte stanowią elementy składowe określonej usługi turystycznej.
W ustawie o podatku od towarów i usług, jak też w przepisach wykonawczych do niej, nie wymieniono usług turystycznych jako usług dla których obniża się stawkę podatku lub też usług które zwalnia się od podatku od towarów i usług. W związku z powyższym usługi własne, w tym przypadku usługi transportowe, jako część usługi turystyki, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową 22% (art. 41 ust. 1 ustawy).