POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1420/PP/443-1/06/AP

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.03.2006, sygn. 1420/PP/443-1/06/AP, Urząd Skarbowy w Płońsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie: art. 14a § 1, 3, 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku postanawia stanowisko wnioskodawcy uznać za prawidłowe.


Uzasadnienie


W dniu 1.02.2006 r. do tut. Urzędu Skarbowego wpłynęło pisemne zapytanie Gminy w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2002 r. Gmina otrzymała w drodze darowizny od Kółka Rolniczego nieruchomość zabudowaną wiatami oraz budynkiem biurowym. Następnie, w drodze umowy zawartej w 2005 r. z SKR w likwidacji, Gmina nabyła na własność posadowione na ww. nieruchomości budowle (stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności) w postaci: waga samochodowa, dystrybutor paliw, zbiorniki paliw magazyn paliw, ogrodzenie.

Przy nabyciu w/w nieruchomości nie wystąpił podatek od towarów i usług. Podatnik nie ponosił żadnych wydatków na ich ulepszenie.

W piśmie z dnia 8.02.2006 r. uzupełniającym wniosek wnioskodawca wskazał, iż wszystkie nabyte budynki i budowle zostały przez poprzedniego właściciela wprowadzone do ewidencji w latach 1974-1999.

Obecnie Gmina dokona zbycia całej nieruchomości, tj. gruntu wraz z jej częściami składowymi - budynkami i budowlami, wymienionymi we wniosku i piśmie uzupełniającym.

Pytanie:

Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanej podlega zwolnieniu z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko wnioskodawcy

W ocenie wnioskodawcy - sprzedaż ta korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku, działając na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) - informuje:

Ocena prawna stanowiska pytającego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.

Towarem (stosownie do art. 2 pkt 6 powołanej ustawy) są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Jednocześnie, w świetle uregulowań zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy, zwolniona jest od podatku od towarów i usług dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem ust. 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części , będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z ust. 2 omawianego artykułu - przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się:

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stosownie do art. 43 ust. 6 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania, wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej a podatnik: 1/ miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, 2/ użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl art. 29 ust 5 powołanej wyżej ustawy o VAT - w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z przedstawionego we wniosku (uzupełnionego pismem z dnia 8.02.2006 r. ) stanu faktycznego wynika, iż: 1/ przedmiotem dostawy jest nieruchomość zabudowana budynkiem biurowym, wiatami i budowlami, przy nabyciu której podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (zakup nie został potwierdzony fakturą VAT), 2/ minęło 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę, jak również podatnik nie ponosił wydatków na ich ulepszenie.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak na wstępie.

Urząd Skarbowy w Płońsku