Odpowiedź: - Interpretacja - US15/POIII/6/443/AG/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2006, sygn. US15/POIII/6/443/AG/06, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedź:

Stan faktyczny:Pan .... prowadzi gospodarstwo rolne . Od dnia 1.X.2005r. zrezygnował ze zwolnienia od podatku VAT , w związku z czym utracił status rolnika ryczałtowego i zarejestrował się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.Pan .... od wielu lat wynajmuje młyn, który jest własnością wspólną małżonków. Umowa najmu zawarta jest na imię obojga małżonków.Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy rolnik będący podatnikiem podatku rolnego, który zrezygnował ze zwolnienia z podatku VAT i zarejestrował się jako czynny podatnik podatku VAT i jednocześnie zawarł umowę najmu wspólnie z żoną, powinien fakturować i opłacać podatek VAT od połowy wartości czynszu najmu wynikającego z takiej umowy.

Stanowisko podatnika:Podatnik stoi na stanowisku, iż będąc czynnym podatnik podatku VAT wystawia faktury VAT, w których wykazuje obrót opodatkowany podatkiem VAT od 50% wartości umowy najmu zawartej wspólnie z żoną.

Ocena prawna stanowiska podatnika:Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce, po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego, stwierdza co następuje:Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. nr 54,poz.535 ze zm./ podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne , jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą zdefiniowaną w art. 15 ust.2 ustawy o VAT bez względu na cel lub rezultat takiej działalności .Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne , leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złożyła zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust.1 ustawy o VAT.

Pan ... jako rolnik ryczałtowy zrezygnował ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1, pkt 3 i zarejestrował się jako czynny podatnik podatku VAT. W sytuacji świadczenia usług najmu młyna na podstawie umowy podpisanej przez oboje małżonków stanowiącego współwłasność małżeńską , każdy z małżonków wykonuje czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na własny rachunek -art. 5 ust.1, pkt 1 ustawy o VAT. Obrót z tyt. wynajmowania młyna stanowiącego współwłasność małżeńską majątkową należy rozdzielić na każdego z małżonków. Pan ... jako czynny podatnik podatku VAT jest również podatnikiem podatku VAT z tyt. świadczenia tych usług. Ze względu na wspólność majątkową powinien Pan przyjąć do opodatkowania połowę kwoty należnej z tyt. usług najmu . Jako czynny podatnik podatku VAT jest Pan obowiązany zgodnie z art. 106, ust.1 ustawy o VAT do wystawiania faktur VAT.Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że żona / jeśli uzyskuje wyłącznie przychody z tyt. najmu/, może korzystać z podmiotowego zwolnienia od podatku VAT do momentu przekroczenia kwoty określonej w art. 113 ust.1 ustawy o VAT / ?zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Zatem w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz w oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce stwierdza, że stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce