Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1 §3 § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz.60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 19 ust. 11,art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.02.2006 r. data wpływu do tut. Urzędu 28.02.2006r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko dotyczące obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej zaliczki jest prawidłowe.
W dniu 28.02.2006 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że będzie Pan wykonywać w kraju, usługę polegającą na adaptacji domków campingowych zakupionych w Polsce przez firmę z Norwegii, dla tej firmy. Firma (kontrahent) ma siedzibę w Norwegii i nie posiada numeru wspólnotowego NIP UE. Towar ten po zaadaptowaniu według wymogów zleceniodawcy zostanie wywieziony poza terytorium Wspólnoty. Od zleceniodawcy norweskiego otrzyma Pan zaliczkę "na poczet przyszłych usług". Przedmiotem zapytania jest ustalenie czy otrzymanie zaliczki od usługodawcy norweskiego "na poczet przyszłych usług" będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku VAT w momencie jej otrzymania (wpłaty na rachunek bankowy). Wyrażono stanowisko, że obowiązek podatkowy w podatku VAT powstanie w chwili wpływu na rachunek bankowy środków od kontrahenta norweskiego w ramach zaliczki na poczet przyszłych usług.
W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe, na podstawie następujących przepisów prawa: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 jest, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem art. 27 ust. 2-6 i art. 28. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28, który nie ma w przytoczonym stanie faktycznym zastosowania. W myśl art. 19 ust 1. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.Stosownie do art. 19 ust. 4 jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi. Stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Biorąc pod uwagę fakt, iż w ustawie o podatku od towarów i usług nie został określony szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla usług polegających na uszlachetnianiu i przerobie towarów, zastosowanie będą miały zasady ogólne, zawarte w art. 19 ust. 1, 4, 5, 11 ustawy. Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt. 24 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług do usług polegających na naprawie uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów ma zastosowanie 0% stawka podatku. W ust. 9 i 10 ww. przepisu określono szczególne przypadki zastosowania powyższej stawki.Zawarte w tym przepisie regulacje nie odnoszą się jednak do wysokości stawki podatku VAT w przypadku otrzymania zaliczki przed wykonaniem ww. usług, zatem należy uznać, że do opodatkowania zaliczek otrzymanych na poczet wykonanych usług związanych z uszlachetnianiem mają zastosowanie zasady ogólne.W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy- Ordynacja podatkowa).