Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. w brzmieniu obowiązującym ... - Interpretacja - II-2/443-200/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.02.2005, sygn. II-2/443-200/04, Izba Skarbowa w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. w brzmieniu obowiązującym w 2004r.), Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze dokonuje zmiany pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielonej w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie na zapytanie Spółki z dnia 23 września 2004r. przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, pismem z dnia 7 grudnia 2004r.

W złożonym zapytaniu z dnia 23 września 2004r. Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny. Podatnik w ramach swojej działalności wytwarza towary oraz świadczy usługi uszlachetniania na terytorium kraju na rzecz klientów z krajów Wspólnoty Europejskiej. Dla tych towarów i czynności, nabywca i usługobiorca podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego. Usługi uszlachetniania materiałów dostarczanych przez usługobiorcę najczęściej wymagają dodatkowego użycia materiałów nabywanych przez Podatnika, przy czym udział materiałów własnych zużytych do uszlachetniania materiałów klienta niejednokrotnie stanowi 90% gotowego wyrobu.

Podatnik jako wykonawca nie jest w stanie wydzielić kosztów obróbki przypadających na materiały stanowiące własność klienta i na materiały, które dodaje w trakcie uszlachetniania. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy wykonana w ten sposób usługa uszlachetniania podlega opodatkowaniu (w stosunku do wartości dodanych materiałów) stawką 0%, czy podatek od całości usługi (łącznie z wartością dodanego materiału) powinien rozliczyć usługobiorca w kraju, w którym nadany został jego numer.

Tut. organ zauważa, że podatnik w zapytaniu z dnia 23 września 2004r. nie przedstawił wyczerpująco stanu faktycznego, a w szczególności jakie towary wytwarza, jakie towary (materiały) dostarczone przez kontrahenta podlegają ewentualnemu uszlachetnianiu, na czym polega proces ewentualnego uszlachetniania dokonywanego przez podatnika, czy podatnik nabył bądź nie prawo do rozporządzania jak właściciel towarami (materiałami) kontrahenta zagranicznego.Zgodnie z art. 14 a § 2 zdanie drugie ww. ustawy Ordynacja podatkowa składając zapytanie, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

W związku z powyższym tut. organ informuje, co następuje. Na podstawie art. 13 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, w określonych w ustawie warunkach (ust. 2-8). Stosownie do art. 7 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast warunki jakie należy spełnić do zastosowania stawki podatku 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów określa art. 42 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku wykonywania przez podatnika usług przerobu uszlachetniającego na rzecz kontrahenta z kraju Wspólnoty Europejskiej na materiałach (rzeczowym majątku ruchomym) będących własnością zleceniodawcy, powierzonych do tego przerobu, są to usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ww. ustawy, tj. usługi na ruchomym majątku rzeczowym. Bez znaczenia w takim przypadku pozostaje fakt zużycia do wykonania kompleksowej usługi, w części materiałów będących własnością podatnika wykonującego usługę.

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług na rzeczowym majątku ruchomym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.Zgodnie z art. 28 ust. 7 cytowanej ustawy w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

W przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis art. 28 ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju (art. 28 ust. 8 cytowanej ustawy). Jednocześnie tut. organ informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz w obowiązującym stanie prawnym.

Izba Skarbowa w Zielonej Górze