Działając w oparciu o art. 14a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) Naczelnik ... - Interpretacja - IV/443/8/05/I

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.01.2005, sygn. IV/443/8/05/I, Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając w oparciu o art. 14a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w odpowiedzi na pismo z dnia 04.01.2005r. (złożono w tut. urzędzie 05.01.2004r.) uzupełnione pismem z dnia 10.01.2005r. w przedmiocie podatku od towarów i usług tj. zakwalifikowania podatku VAT jako kosztu kwalifikowanego z tytułu dofinansowania z programu Interreg III A, wykonania inwestycji oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej dla miejscowości, informuje, iż:

Gmina jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 13 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego, w zależności od zakresu przedmiotowego realizowanych zadań, działa na podstawie przepisów regulujących działalność gminy lub powiatu.

Na podstawie art. 2 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591, ze zm), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w szczególności zadania własne obejmują sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz. Jak wynika z powyższych przepisów, budowa inwestycji pn. Budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej, której właścicielem jest gmina należy bez wątpienia do zadań publicznych wykonywanych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Tym samym spełnione są przesłanki, o których mowa § 8 ust. 1 pkt 13 cyt. Rozporządzenia Ministra Finansów, a więc czynności związane z tą inwestycją wykonywane przez Gminę podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług. W związku z tym oraz na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), gminie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto stwierdza się, iż w świetle przepisu art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm./, gmina nie ma możliwości zaliczenia nieodliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów, w celu skompensowania go poprzez zmniejszenie swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie bowiem z tym przepisem zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Należy zatem wyrazić stanowisko, iż w przypadku powyższej inwestycji, Gminie nie przysługuje prawo do rozliczenia /odzyskania/ na podstawie przepisów cyt. ustawy o VAT i jej aktów wykonawczych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwot podatku naliczonego VAT wynikających z faktur wystawionych przez wykonawcę przedmiotowej inwestycji i w związku z tym kwoty tego podatku można zakwalifikować jako koszt kwalifikowany.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze