POSTANOWIENIE - Interpretacja - D-2/443/66/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. D-2/443/66/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz.60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.07.2005r do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika (uzupełniony w dniu 08.08.2005r i 10.08.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Informuję, że w dniu 22 czerwca 2005r.zarejestrowałem się jako podatnik VAT w tutejszym organie podatkowym. Jest to działalność jednoosobowa prowadzona na zasadach ogólnych, podatkowa książka przychodów i rozchodów.

W zakresie swojej działalności będę wykonywać usługi związane z poprawą kondycji fizycznej (PKD 9304Z - działalność związana z poprawą kondycji fizycznej).

Do końca bieżącego roku z zakresu usług poprawy kondycji fizycznej, które będę wykonywał to wyłącznie solarium i zabiegi kosmetyczne - tips
postawiono pytanie:

Czy świadcząc usługi związane z poprawą kondycji fizycznej powinienem zakupić i zainstalować kasę fiskalną przed dokonaniem pierwszej sprzedaży usługi czy też mogę jako podmiot rozpoczynający wykonywanie działalności gospodarczej korzystać ze zwolnienia do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł?
i zajęto następujące stanowisko:

Kasa rejestrująca winna być zakupiona i zainstalowana po przekroczeniu kwoty obrotów wysokości 20000 zł, natomiast nie w chwili rozpoczęcia działalności.

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz 2706) określa zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie § 2 ust.3 w/w rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2005r - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Pod pozycją 36 w/w załącznika do rozporządzenia, wymienione są usługi wykonywane przez Podatnika, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.04.Z ? ?usługi związane z poprawą kondycji fizycznej?.

W związku z tym, iż dostawa usług związana z poprawą kondycji fizycznej (solarium, zabiegi kosmetyczne) świadczona na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej podlega zwolnieniu do dnia 31 grudnia 2005r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, nie występuje u Pana obowiązek zainstalowania kasy do końca 2005r.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art.14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie