Z przedstawionego we wniosku z dnia 18.08.2005 r. stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowl... - Interpretacja - PP/443-25/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.10.2005, sygn. PP/443-25/05, Urząd Skarbowy w Staszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku z dnia 18.08.2005 r. stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych. Obecnie prace wykonuje Pan na rzecz kontrahenta belgijskiego na terenie Belgii. Rejestracji do podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług dokonał Pan wyłącznie w Polsce. Jako podatnik podatku od towarów i usług, wykonane usługi dokumentuje Pan fakturami. W związku z prowadzoną działalnością, wydzierżawia Pan od firmy belgijskiej:- samochód dostawczy oraz rusztowanie, które są wykorzystywane na terenie Belgii oraz- lokal znajdujący się również w Belgii.W związku z wykorzystywaniem do działalności na terenie Belgii wydzierżawionego samochodu, ponosi Pan również koszty związane z zakupem paliwa.

W związku z rodzącymi się wątpliwościami w zakresie stosowania prawa podatkowego pyta Pan opodatkować poszczególne czynności.

Jednocześnie wyraża Pan pogląd, iż:
- usługi budowlane świadczone na rzecz kontrahenta unijnego wykonywane na terenie Belgii podlegają opodatkowaniu w miejscu świadczenia usługi, tj. VAT nalicza odbiorca natomiast w Polsce nie podlegają opodatkowaniu,
- dzierżawa rusztowania podlega pod art. 27 ustawy i na podstawie faktury belgijskiej wystawia Pan fakturę wewnętrzną z 22% stawką podatku należnego, który jednocześnie jest podatkiem naliczonym,
- dzierżawa samochodu nie podlega polskiej ustawie o VAT ponieważ usługa najmu wykonywana jest na terenie Belgii i usługi samochodem są również wykonywane na terenie Belgii,
- najem lokalu w Belgii na potrzeby działalności nie podlega polskiej ustawie o VAT i jako taki nie jest w Polsce opodatkowany,
- zakup paliwa do zbiornika samochodu poza granicami Polski nie jest nabyciem wewnątrzwspólnotowym i również nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyra-żoną opinię, podziela przedstawione stanowisko w powyższej sprawie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Podatnikami zaś są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 w/w ustawy).

Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju w przypadku, gdy podatek nie został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju, chyba że świadczenie to dotyczy usług określonych w art. 27 ust. 3 (...), dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów (art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy).

W myśl zasady ogólnej określonej w art. 27 ust. 1 w/w ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od powyższej zasady istnieją jednak liczne wyjątki dotyczące m.in. :
- świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - dla których miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy),
- świadczenia usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu, gdy są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - dla których miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania (art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 6 ustawy).

W wyniku prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan obecnie usługi budowlane na rzecz kontrahenta belgijskiego na terenie Belgii. Usługa podlega zatem opodatkowaniu w Belgii, gdyż zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości.

Jako podatnik podatku od towarów i usług, obowiązany jest Pan do wystawienia faktury, zgodnie bowiem z art. 106 ust. 2 w/w ustawy, obowiązek wystawiania faktur istnieje również w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego podatku o podobnym charakterze.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dla tych czynności nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej, wobec tego, zgodnie z § 9 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) w związku z § 27, wystawiona przez Pana faktura, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem winna zawierać adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

Do celów prowadzonej działalności na terenie Belgii wynajmuje Pan bądź wydzierżawia od swego kontrahenta samochód, rusztowania oraz lokal. Wydzierżawienie rusztowań (czyli rzeczy ruchomych innych niż środek transportu) podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z cytowanym wyżej art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 6 ustawy. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy, podatnikiem w tym wypadku jest bowiem zawsze nabywca usługi. Jest to (w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 9 ustawy) import usług, przez który rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonywania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku (...) importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne (...).Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku dla tego typu czynności wynosi 22%. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...) (art. 86 ust. 1 ustawy).
Zgodnie zaś z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług (...).

Wydzierżawienie samochodu podlega opodatkowaniu w miejscu, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę; w przypadku braku stałego miejsca wykonywania działalności i siedziby - miejsce stałego zamieszkania świadczącego usługę (w myśl zasady ogólnej określonej w cyt. wyżej art. 27 ust. 1 ustawy).
Wynajem lokalu podlega opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości, a więc nie podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy).

W związku z użytkowaniem samochodu na terenie Belgii, kupuje Pan w Belgii paliwo tankowane do wspomnianego pojazdu. Czynność ta nie podlega opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie jest to bowiem wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Staszowie