Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.02.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 28.04.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W pismach z dnia 4 lutego i 28 kwietnia 2005 r. Spółka zwróciła się o udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku wystawiania faktur VAT na udokumentowanie sprzedaży kart opłaty drogowej (winiet), która jest prowadzona na rzecz podmiotów gospodarczych, firm transportowych oraz osób fizycznych posiadających samochody dostawcze. Obrót uzyskany przez Spółkę z tytułu ich sprzedaży jest ewidencjonowany przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w pozycji przeznaczonej dla sprzedaży zwolnionej od podatku. Wynika to z faktu nie posiadania przez program kasy pozycji służącej do rejestrowania obrotów uzyskanych ze sprzedaży niepodlegającej podatkowi. Nabywający karty opłaty drogowej otrzymują na potwierdzenie ich zakupu paragony fiskalne drukowane przez kasę rejestrującą.
Zdaniem Spółki w opisanym wyżej stanie faktycznym nie jest koniecznym wystawianie faktur VAT, gdyż karta opłaty drogowej stanowi dokument stwierdzający sprzedaż.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast stosownie do art. 106 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotęnależności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Obowiązek uiszczania opłaty za przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych uregulowany został w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088), zaś zasady jej uiszczania zawarte są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 grudnia 2001 r. w sprawie uiszczania przez przedsiębiorców opłat za przejazd po drogach krajowych (Dz. U. Nr 150, poz. 1684 ze zm.). Pobieranie opłaty drogowej, które następuje poprzez wydanie "karty drogowej" nie stanowi dostawy towarów oraz świadczenia usług, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Zatem w świetle powołanych przepisów brak jest obowiązku wystawiania faktur w przypadku sprzedaży kart opłaty drogowej (winiet), stanowiącą czynność, do której nie mają zastsowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Faktury VAT wystawia się jedynie celem dokumentowania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Należy nadmienić, iż ewidecjonowanie obrotów uzyskanych ze sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu za pomocą kasy rejestrującej w pozycji przeznaczonej dla sprzedaży zwolnionej od podatku jest dopuszczalne, jeżeli Spółka faktycznie nie dokonuje tego rodzaju sprzedaży.
Na dzień wydania niniejszego postanowienia w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.