Temat interpretacji
DECYZJA
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 30.06.2005 r. nr PP/443-33/05 w sprawie udzielenia interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.)zmienia przedmiotowe postanowienie.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 08.02.2005 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Zapytanie dotyczyło m. in. obowiązku wykazywania na fakturze z tytułu świadczenia usług transportu międzynarodowego i wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, liczby kilometrów przebytych na odcinku krajowym i zagranicznym.
Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 30.06.2005 r. udzielił interpretacji, zgodnie z którą faktura VAT z tytułu świadczenia usług transportu międzynarodowego towarów i wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów winnazawierać osobno wyodrębnioną usługę na odcinku krajowym i osobno na odcinku zagranicznym, z podaniem ilości kilometrów pokonanych na poszczególnych odcinkach.
Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby
Skarbowej w Krakowie stwierdza.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt. 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 979), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej m. in. wartość wykonanych usług wraz z kwotą podatku z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu.
W przypadku świadczenia usług transportowych, co do zasady, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.).
W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż w przypadku gdy ma zastosowanie
w/powołany przepis, faktura dokumentująca usługę transportu towarów powinna wskazywać wartość usługi transportowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce (poprzez podanie informacji o ilości pokonanych kilometrów na odcinku krajowym) oraz wartoś usługi transportowej nie podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce (poprzez podanie informacji o ilości kilometrów pokonanych na odcinku zagranicznym).
Powyższy przepis określający miejsce opodatkowania usług transportowych nie dotyczy jednak:
1) wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów
2) usług transportu międzynarodowego osób i towarów środkami transportu morskiego lub lotniczego. W przypadku wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów miejscem świadczenia jest, zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy - miejsce gdzie transport towarów się rozpoczyna lub zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy - terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub
podatku od wartości dodanej. W przypadku usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego, miejscem świadczenia jest terytorium kraju- zgodnie z § 4 b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisówustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.). W obu ww. przypadkach, miejscem świadczenia nie jest miejsce gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, nie ma więc potrzeby wykazywania na fakturach dokumentujących w/w usługi liczby pokonanych kilometrów na odcinku krajowym i zagranicznym.
Dokonana przez organ I instancji ocena prawna przedstawionego we wniosku stanu faktycznego - w sposób rażący narusza postanowienia art. 27 ust. 2 pkt 2 oraz art. 28 ust. 1 i 3 ustawy o podatku VAT oraz § 9 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.
Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa,
Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.