W oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika w zapytaniu, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, iż stanowisk... - Interpretacja - PP I 443/1/72/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2005, sygn. PP I 443/1/72/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika w zapytaniu, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.

Stosownie do zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Art. 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy (przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel), w tym również:

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności,

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W ocenie organu podatkowego otrzymane odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bieżących i lokatach bankowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem podmiot lokujący swoje środki pieniężne na rachunku bankowym, poprzez samą czynność wniesienia lokaty nie świadczy żadnej usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a tylko sam korzysta z usługi innego podmiotu - banku, sklasyfikowanej według PKWiU 65.1 "usługi pośrednictwa pieniężnego". Przychód uzyskany przez Podatnika z tytułu otrzymania odsetek od lokat bankowych jest przychodem nieobjętym podatkiem od towarów i usług.

Zatem obrót z tytułu wykonania tych czynności nie powinien być uwzględniany przy wyliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy. Przepis ten stanowi bowiem, iż proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy, obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Ponadto, skoro przedmiotowa czynność pozostaje poza obszarem podatku od towarów i usług, to nie ma znaczenia fakt czy Podatnik otrzymuje odsetki regularnie czy też sporadycznie. Bez związku z omawianą sprawą pozostaje regulacja zawarta w ust. 6 art. 90 ustawy, w świetle której do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku Nr 4 w poz. 3 , w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Orzecznictwo ETS ukształtowało utrwaloną linię interpretacyjną w kwestii zaliczania czynności nieobjętych podatkiem od towarów i usług do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego przez podatników wykonujących zarówno czynności, które uprawniają do odliczenia podatku naliczonego, jak i czynności, które takiego prawa nie dają. Stanowisko Trybunału wyrażone m. in. w sprawach sygn. C-333/91, C-142/99, C-16/00, wskazuje, że zarówno w liczniku, jak i w mianowniku ułamka odzwierciedlającego proporcję, uwzględnia się jedynie transakcje objęte VAT.

Mając na uwadze przedstawione wyżej przepisy prawa i przedstawiony przez podatnika stan faktyczny, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że otrzymywanie przez Podatnika odsetek z tytułu lokat bankowych, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Nie należy zatem uwzględniać kwot otrzymanych odsetek przy obliczaniu proporcji określonej w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dolnośląski Urząd Skarbowy