Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od ... - Interpretacja - PP I 443/502/05

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2005, sygn. PP I 443/502/05, Izba Skarbowa we Wrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Przez świadczenie usług, o którym mowa w ww. przepisie, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa; (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Zapłata nie musi oznaczać uzyskania przez firmę faktycznego zysku. W przedmiotowej sprawie uzyskanie od pracownika korzystającego z samochodu zwrotu kosztów paliwa i zużycia samochodu stanowi o odpłatności świadczonej usługi.

Instytucja użyczenia, na którą wskazuje podatnik, zgodnie z art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zobowiązuje użyczającego do zezwolenia biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Stąd też art. 713 wyżej cyt. ustawy stanowi, iż biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej, co oznacza, że dokonujący użyczenia nie ponosi w okresie użyczenia żadnych kosztów utrzymania rzeczy użyczonej.

Koszty utrzymania to takie "koszty, których poniesienie narzuca niezbędne zachowania określonego stanu rzeczy. Będą to przykładowo koszty konserwacji, bieżących remontów, drobnych napraw (...)." - G.Bieniek i inni Komentarz do Kodeksu cywilnego. Księga Trzecia. Zobowiązania. Tom II. Wydawnictwo Prawnicze. 1997 str. 219.

Takie więc określenie kosztów utrzymania rzeczy nie może obejmować wydatków eksploatacyjnych dotyczących "paliwa i zużycia samochodu".

W świetle powyższego o użyczeniu można mówić w sytuacji, kiedy pracownik sam pokrywa zwykłe koszty związane z utrzymaniem samochodu służbowego np. wydatki na zakup paliwa. Jednak w przypadku kiedy użyczający ponosi koszty związane z używaniem użyczonej rzeczy - samochodu i w konsekwencji żąda zwrotu poniesionych wydatków od korzystającego, tym samym przesądza o odpłatnym charakterze przedmiotowej umowy.

W związku z powyższym, opłatę ponoszoną przez pracownika, związaną z wykorzystaniem samochodu na potrzeby osobiste, należy uznać za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usługi na rzecz pracownika, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 cyt. ustawy o VAT w związku z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r.

Zgodnie z powołaną regulacją podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Izba Skarbowa we Wrocławiu